D VİTAMİNİ

Kadın, Kız, Özgürlük, Mutlu, Güneş, Siluet, Sunrise

İNGİLTERE'DE SANAYİ DEVRİMİ YERLEŞTİKÇE HEKİMLER SIRA DIŞI BİR OLGUNUN FARKINA VARMAYA BAŞLADI, BİRÇOK ÇOCUK ÇARPIK BACAKLI OLUYORDU. GÖRÜNEN O Kİ KEMİKLERİ VÜCUT AĞIRLIKLARINI TAŞIYAMAYACAK KADAR ZAYIFTI, O ZAMANLAR HİÇ KİMSE DAHA SONRA VERİLEN ADIYLA RAŞİTİZMİN GÜNEŞ IŞIĞI EKSİKLİĞİNE BAĞLI GELİŞTİĞİNİN FARKINDA DEĞİLDİ. İNGİLTERE'NİN GÖKYÜZÜ MANTAR GİBİ ÇOĞALAN FABRİKALARDAN TÜTEN YOĞUN SİYAH BİR DUMA İLE KAPLIYDI VE BU DUMAN GÜNEŞİN YÜZÜNÜ GÖSTERMESİNİ ENGELLİYORDU. ULTRAVİYOLE IŞINLARINA DAHA AZ MARUZ KALMAK, BEDENİN D VİTAMİNİ ÜRETME İHTİYACINI DOĞURDU. BU VİTAMİN, KALSİYUMUN EMİLİMİNDE KRİTİK BİR ROL OYNAR VE BU DA KEMİK OLUŞUMU İÇİN GEREKLİDİR. GÜNEŞ IŞIĞI D VİTAMİNİ VE RAŞİTİZM ARASINDAKİ İLİŞKİ 20. YÜZYILIN BAŞLARINA KADAR KURULAMADI.  

KEMİKLERİMİZ ASLINDA KALSİYUM FOSFATTAN OLUŞUR VE KALSİYUM FOSFATIN BİLEŞENLERİ YEDİKLERİMİZDEN KAYNAKLANIR. ANCAK KALSİYUMUN SİNDİRİM SİSTEMİNDEN EMİLMESİ İÇİN BİR TAŞIYICI PROTEİNE İHTİYAÇ VARDIR. BURADA SAHNEYE D VİTAMİNİ ÇIKAR, BU TAŞIYICI PROTEİN D VİTAMİNİ OLMADAN YAPILAMAZ. İŞLERİ DAHA DA KARMAŞIKLAŞTIRAN ŞEY İSE D VİTAMİNİNİN BELLİ BİR FORMU OLAN 1,25 DİHİDROKSİVİTAMİN D3 E İHTİYAÇ DUYULUR. BU NE YİYECEKLERDE BULUNAN FORMDUR, NE  DE GÜNEŞ IŞIĞIYLA OLUŞUR. GÜNEŞ IŞIĞIYLA DERİDEN SENTEZLENENE FORM OLAN D3 VİTAMİNİ KARACİĞERDE 25-HİDROKSİVİTAMİN D3'E DÖNÜŞÜR. VE BÖBREKTE AKTİF FORMA KAVUŞUR. 

D VİTAMİNİ İLE RAŞİTİZMİN ARASINDAKİ BAĞ GÜN IŞIĞINA ÇIKAR ÇIKMAZ BESİNLERİ BU VİTAMİN İLE GÜÇLENDİRME FİKRİ BELİRDİ. ANCAK BUNUN İÇİN VİTAMİNİN BÜYÜK ÖLÇEKLERDE ÜRETİLMESİ GEREKİYORDU VE BU FİKİRDEN YOLA ÇIKARAK DAHİCE BİR MODA BAŞLATILDI, İNEK, DOMUZ YA DA KOYUN DERİLERİ GÜNEŞTE BIRAKILIYOR VE BİR ÇÖZÜCÜYLE BİRLİKTE OLUŞTURULAN D3 VİTAMİNİ BURADAN AYRIŞTIRILIYORDU. KALSİYUM İÇERDİĞİ İÇİN SÜT , D VİTAMİNİ ALIMINI ARTTIRMAK İÇİN İDEAL ARAÇ OLARAK SEÇİLDİ. 1940 LARA GELİNDİĞİNDE SÜTÜN ZENGİNLEŞTİRİLMESİ YAYGINLAŞTI, VE RAŞİTİZM VAKALARI TAMAMEN YOK OLDU. 

BU GÜN FARKLI BİR SORUN İLE KARŞI KARŞIYAYIZ, GÜNEŞ KORKUSU, YETİŞKİNLERDE D VİTAMİN DÜŞÜKLÜĞÜNE YOL AÇTI, ÖZELLİKLE DE YAŞLILARDA. SEVİYELER RAŞİTİZME NEDEN OLACAK KADAR DÜŞÜK DEĞİL ANCAK KEMİKLERİN YUMUŞAMASINA ( OSTEOMALAZİ ) YA DA ÇOK AŞIRI VAKALARDA KIRILMALARA YOL AÇAN OSTEOPOROZA NEDEN OLABİLİR. KIŞ AYLARINDA  KUZEY YARIMKÜREDE GÜNEŞ IŞIĞININ ETKİ EDEN IŞINLARI ATMOSFERE NÜFUZ EDEMEZ VE D VİTAMİN TAKVİYESİ DÜŞÜNÜLMELİDİR. ANCAK BURADA NE KADAR D VİTAMİNİNE İHTİYACIMIZ OLDUĞU SORUSU GÜNDEME GELİR. GENELLİKLE ÖNERİLEN, 50 YAŞ ALTI İÇİN GÜNLÜK DOZ 200 IU, 50-70 YAŞ ARASI OLANLAR İÇİN 400 IU, 70 VE ÜZERİNDEKİLER İÇİN İSE 600 IU DUR. BUNUNLA BİRLİKTE BİR ÇOK ARAŞTIRMACI, KIRILMA RİSKİNİ AZALTMASI İÇİN GÜNDE 1000 IU ALINMASINA İHTİYAÇ DUYULDUĞUNU GÖSTEREN ÇALIŞMALARDAN YOLA ÇIKARAK ÖNERİLEN DOZLARIN ARTTIRILMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR. 

AYRICA D VİTAMİNİNİN KEMİKLERDE KIRILMA RİSKİNİN YANI SIRA ÇEŞİTLİ KANSER TÜRLERİNDEN KAYNAKLANAN ÖLÜM ORANLARINI AZALTTIĞINA DAİR DE ÖNEMLİ TESPİTLER MEVCUT. 

D VİTAMİNİNİN RİSK ALTINDA OLAN İNSANLARDA DİYABETİN ÖNLENMESİNİ SAĞLADIĞINA DAİR KANITLAR DA GÜN GEÇTİKÇE ÇOĞALMAKTA AYRICA DEPRESYON VER RUH HALİNİ İYİLEŞTİRMEDE, OBEZİTEYİ ENGELLEMEDE D VİTAMİNİN ETKİSİ TARTIŞMASIZ ÇOK YÜKSEK , D VİTAMİNİ BU İNSANLARDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN FONKSİYONLARINI ARTTIRIYOR, VE OSTEOARTRİTİN İLERLEMESİNİ YAVAŞLATIYOR, EN İYİ TAHMİN GÜNDE 1000 IU NUN DOĞRU BİR HEDEF OLDUĞU YÖNÜNDE, GÜNDE 2000 İLE 3000 IU ARASI ALIMIN DAHİ RİSK TAŞIMADIĞI ÖNGÖRÜLÜYOR, BELKİ DE BÖBREK TAŞI EĞİLİMİ OLANLARI HARİÇ TUTMAK GEREKLİ, Kİ YAĞDA ERİYEN BİR VİTAMİN OLDUĞUNDAN , SAĞLIK PROFESYONELLERİNİN FİKRİNİ ALMADAN KONTROLSÜZ KULLANMAMAKTA FAYDA VAR, FAKAT ÖZELLİKLE ŞU GÜNLERDE GÜNEŞİN KEYFİNİ SÜREREK D VİTAMİNİ SENTEZİNİ OLUMLU ETKİLEMENİN KİMSEYE BİR ZARARI YOK . 

0yorum