EGZERSİZ YAPARKEN VÜCUDUMUZ NASIL TEPKİ VERİR?VÜCUDU ÇALIŞAN BİR MAKİNE GİBİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE BU MAKİNENİN ÇALIŞMASI İÇİN YAKIT GEREKSİNİMİ BESİNLERDİR, SAĞLIK VE FİZİKSEL UYGUNLUK GELİŞİMİNDE VE KORUNMASINDA YETERLİ VE DENGELİ BESLENME İLE BİRLİKTE DÜZENLİ FİZİKSEL AKTİVİTE YAPMAK DA ÇOK ÖNEMLİDİR.   EGZERSİZ KAS KÜTLESİNİ ARTIRIR, FİZİKSEL OLARAK AKTİF VE EGZERSİZ YAPAN KİŞİLERİN AYNI VÜCUT AĞIRLIĞINDAKİ KİŞİLERE GÖRE KAS DOKUSU YÜZDESİ DAHA FAZLA , YAĞ DOKUSU YÜZDESİ İSE DAHA AZDIR. EGZERSİZE BAĞLI OLARAK BAŞLANGIÇTA VÜCUT AĞIRLIĞI DEĞİŞMEZ AMA VÜCUT BİLEŞİMİ DEĞİŞEBİLİR. EGZERSİZ KAS DOKUSU , KAN HACMİ, KAS GLİKOJEN DEPOLARI ARTIŞINI UYARARAK , VÜCUT AĞIRLIĞINDA ARTIŞA NEDEN OLURKEN , YAĞ DOKUYU DA AZALTIR. YAĞSIZ DOKUDAKİ ARTIŞ, YAĞ DOKUSUNDAKİ  AZALMAYI DENGELEYEREK , VÜCUT AĞIRLIĞI DEĞİŞMEYEBİLİR. EGZERSİZ PROGRAMI SÜRDÜRÜLDÜKÇE VÜCUT AĞIRLIĞI DA AZALMAYA BAŞLAR. EGZERSİZ SIRASINDA KASLARDAN İRİSİN ADINI VERDİĞİMİZ HORMON BENZERİ BİR MADDE SALGILANIR , İRİSİN BEYAZ YAĞ DOKUYU KAHVERENGİ YAĞ DOKUYA DÖNÜŞTÜREN VE  KASLARIN ENERJİ HARCANMASINI  TETİKLEYEN  TERMOJENİK BİR PROTEİNDİR. 

SAĞLIKLI BİR VÜCUT VE SAĞLIKLI EGZERSİZ  İÇİN   KAS KÜTLESİNİN DAİMA BELLİ DÜZEYDE KORUNMASI GEREKİR. D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ KAS ZAYIFLIĞINA NEDEN OLABİLİR, D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE SPOR PERFORMANSI VE KAS GÜCÜ DÜŞER. 

KORTİZOL HORMONUNUN SÜREKLİ YÜKSEK OLMASI DA KASLARA ZARAR VEREBİLİR, KORTİZOL FAZLALIĞI PROTEİN VE KOLLAJEN YIKIMI YAPAR, KORTİZOL SALINIMINI ARTIRMAMAK İÇİN UZUN SÜRELİ KARDİYO YAPILMAMALIDIR, AĞIRLIK KALDIRILDIĞINDA KORTİZOL ARTAR ANCAK BU SIRADA BÜYÜME HORMONU DA ARTAR, EGZERSİZ YAPARKEN BÜYÜK KASLARI ÇALIŞTIRMAK ÖZELLİKLE ERKEKLERDE BACAK KASLARINI ÇALIŞTIRMAK TERTERSTERON ETKİNLİĞİNİ ARTIRIR.

EGZERSİZ BÜYÜME HORMONU SALINIMINI ARTIRIR, BÜYÜME HORMONUNUN ÇOĞU SAAT 23.00 İLE 03.00 ARASINDA AÇ KARNA DERİN UYKUDA SALINIR , UYKUSUZ KALINDIĞINDA BÜYÜME HORMONU ETKİNLİĞİ DURUR. AŞIRI KARBONHİDRAT TÜKETİMİZ İNSÜLİN SALINIMINI ARTIRIR , BU DA BÜYÜME HORMONU SALINIMINI ENGELLER, AÇLIK BÜYÜME HORMONU SALINIMINI ARTIRIR. 

EGZERSİZ İLE VÜCUTTA  İNSÜLİN HASSASİYETİ ARTACAKTIR. İNSÜLİN KASLARA AMİNOASİT GİRİŞİNİ KOLAYLAŞTIRIR .

TİROİD HORMONU AZLIĞINDA METABOLİZMA YAVAŞLAR, KAS YAPIMI AZALIR, 

EGZERSİZ YAPANLARDA KANDAKİ LEPTİN HORMONU DÜŞER, BU FİZİKSEL KAPASİTEYİ ARTIRIR. 

GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE VÜCUT OLDUKÇA DİNAMİK BİR YAPIDIR , YAŞAM TARZIMIZ BESLENME ALIŞKANLIKLARIMIZ VE FİZİKSEL AKTİVİTE DÜZEYİMİZE GÖRE BEDEN YAPIMIZ OLUMLU YA DA OLUMSUZ  ŞEKİLLENİP DEĞİŞEBİLMEKTEDİR, NASIL DAHA SAĞLIKLI BİR YAŞAMA VE BEDENE SAHİP OLACAĞIMIZI BİLİRSEK HAYATTAN  MAKSİMUM VERİMİ ALIP DAHA MUTLU OLABİLİRİZ. 

0yorum