ŞALGAMLI VE SEBZELİ BULGUR PİLAVI


EV HALIKININ ÖZELLİKLE ÇOCUKLARINIZIN BULGURA BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRECEK , İŞTAH AÇICI VE SAĞLIKLI BİR TARİF İLE KARŞINIZDAYIM. 

İRİ BULGUR: BESLEYİCİ BİR TAHIL ALTERNATİFİ

İRI BULGUR, GELENEKSEL TÜRK MUTFAĞININ TEMEL UNSURLARINDAN BİRİDİR VE SAĞLIKLI BESLENME DÜZENLERİNDE SIKÇATERCİH EDILEN BIR TAHIL ALTERNATİFİDİR. BU TAHIL, BUĞDAYIN ÖĞÜTÜLMESİYLE ELDE EDİLİR VE LİIF, PROTEİN VE ÇEŞİTLİ VİTAMİNLERLE MİNERALLER AÇISINDAN ZENGİNDİR.

BESİN DEĞERLERİ VE SAĞLIK FAYDALARI

İRI BULGUR, YÜKSEK LİF İÇERİĞİYLE SİNDİRİM SAĞLIĞINI DESTEKLER. LİF, SİNDİRİM SİSTEMİ FONKSIYONLARINI DÜZENLER, TOKLUK HİSSİNİ ARTIRIR VE SİNDİRİM SÜRECİNİ DESTEKLER. AYRICA KAN ŞEKERİ SEVİYELERİNİ DENGELEYEREK, UZUN SÜRELI ENERJİ SAĞLAR VE ANI KAN ŞEKERİ DALGALANMALARINI ÖNLER. PROTEİN BAKIMINDAN ZENGİN OLMASI, ÖZELLİKLE VEJETARYEN VE VEGAN BESLENENLER İÇİN ÖNEMLİ BİR KAYNAKTIR.BULGUR, VÜCUTTAKI DOKULARIN ONARIMI VE GÜÇLENMESİ İÇİN GEREKLİ OLAN AMİNOASİTLERİ İÇERİR.

BULGURUN İÇERİĞİNDEKİ MİNERALLER, ÖZELLİKLE DEMİR, MAGNEZYUM VE ÇİNKO GİBİ ELEMENTLER, VÜCUT FONKSİYONLARININ DÜZENLENMESİNE YARDIMCI OLUR. DEMİR, KAN HÜCRELERİNİN OLUŞUMU İÇİN GEREKLİDİR, MAGNEZYUM SİNİR SİSTEMİ VE KAS FONKSİYONLARI İÇİN ÖNEMLİDİR, ÇİNKO İSE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ SAĞLIĞI İÇİN KRİTİKTİR.

NASIL TÜKETİLMELİ?

İRİ BULGUR, ÇEŞİTLİ YEMEKLERDE KULLANILABİLİR. PİLAV, SALATA VEYA ÇORBALARIN İÇİNDE BULGUR TERCİH EDİLEBİLİR. ANCAK, PORSİYON KONTROLÜ ÖNEMLİDİR ÇÜNKÜ TAHILLAR GENELLİKLE KARBONHIDRAT AÇISINDAN ZENGIN OLABILIR. DENGELI BIR BESLENME IÇIN ÖLÇÜLÜ MİKTARDA TÜKETILMESİ ÖNERİLİR.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

GLUTEN HASSASİYETİ VEYA ÇÖLYAK HASTALIĞI OLAN KİŞİLER İÇİN, BULGUR BUĞDAYDAN YAPILDIĞI IÇIN UYGUN BİR SEÇENEK DEĞILDIR. AYRICA, IŞLENMIŞ BULGUR ÜRÜNLERINDE EKLENMIŞ TUZ VEYA ŞEKER GİBİ EK MADDELER OLABİLİR; BU NEDENLE, DOĞAL VE İŞLENMEMİŞ İRİ BULGURU TERCİH ETMEK DAHA SAĞLIKLI OLABİLİR.

TARİFİMİZE GELELİM;

 MALZEMELER 

2 SU BARDAĞI İRİ BULGUR

1 SU BARDAĞI HAŞLANMIŞ BEZELYE 

3 YEMEK KAŞIĞI MISIR 

1 YEMEK KAŞIĞI TEREYEYAĞ

1 YEMEK KAŞIĞI ZEYTİNYAĞI 

1 SU BARDAĞI ŞALGAM SUYU

3 SU BARDAĞI SICAK SU 

TUZ

KARABİBER 

İSTEĞE BAĞLI ZERDEÇAL YA DA KÖRİ DE KULLANABİLİRSİNİZ

SÜSLEMEK İÇİN ÇERİ DOMATES

 HAZIRLANIŞI 

BEZELYE VE MISIRI  TEREYAĞ VE ZEYTİNYAĞI İLE SOTELEYİNİZ , DAHA SONRA BULGUR EKLEYEREK BİRKAÇ DAKİKA DAHA SOTELEME İŞLEMİNE DEVAM EDİNİZ,  1 SU BARDAĞI ŞALGAM SUYU VE 3 SU BARDAĞI SICAK SUYU KONTROLLÜ OLARAK EKLEYİNİZ. BULGUR  SUYUNU ÇEKİP PİLAV HALİNE GELENE DEK KISIK ATEŞTE PİŞİRİNİZ. DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN UNSUR , ŞALGAM SUYUNUN TUZ İÇERİĞİ YÜKSEK OLDUĞUNDAN İLAVE TUZU KONTROLLÜ EKLEYİNİZ. 


0yorum