'DETOKS' EFSANESİ


BUĞDAY YOK! , ET YOK! , SÜT ÜRÜNLERİ YOK! , KAFEİN YOK!  , ŞEKER YOK!  , TUZ YOK! , İŞLENMİŞ GIDALAR YOK! , BİR SÜRÜ MEYVE SEBZE ,BUĞDAYSIZ HAMUR , ESMER PİRİNÇ , KABUKLU YEMİŞ , TOHUM , FASÜLYE ,TOFU , İÇECEK KÜRLERİ , LİTRELERCE SU VE DAHA NELER NELER VAR....BÖYLE BİR BESLENME TARZININ ADI NEDİR? BESLENME KONUSUNDA GEÇİCİ HEVESLERİN PEŞİNDEN GİDENLER BUNA "DETOKS" , BESLENME ARAŞTIRMACILARI DA "TUHAF" DİYOR. 

DETOKS SAVUNUCULARINA GÖRE MODERN YAŞAM BİÇİMİ BEDENİMİZİ TOKSİNLERLE DOLDURUYOR,.TOKSİN TERİMİYLE İLGİLİ YAPTIKLARI TANIM DA BİRAZ KARMAŞIK. 

PESTİSİT ARTIKLARI, BESİN KATKI MADDELERİ, VE PBC'LER, DİOKSİNLER, PLASTİĞİ YUMUŞATAN MADDELER VE CIVA GİBİ ÇEVRE KİRLİLİĞİNE NEDEN OLAN MADDELER GELİYOR AKILLARA ÇOĞUNLUKLA. AMA ŞEKER, TUZ, ET VE ET ÜRÜNLERİ , SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ DE TOKSİK MADDELER SINIFINA SOKULUP BİR KENARA ATILIYOR.DETOKSÇULARIN İDDİASINA GÖRE BÜTÜN BU TOKSİNLER, DOKULARIMIZDA BİRİKİYOR, VE KİLO ALIMINA, BAŞ AĞRILARINA, ŞİŞKİNLİĞE, BİTKİNLİĞE, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ZAYIFLAMASINA VE CİLDİN CANSIZ GÖRÜNMESİNE YOL AÇIYOR. BU TOKSİNLERİ DÜZENLİ OLARAK BEDENİMİZDEN YIKAYIP ATMAZSAK AYVAYI YUTTUK DİYORLAR, BUNU YAPMANIN YOLU OLARAK DA DETOKS DİYETİNİ GÖSTERİYORLAR. 

PEKİ AMA KANIT NEREDE?DETOKS DİYETİNDEN SONRA İDRARDA, DIŞKIDA YA DA TERDE "TOKSİNLER" İN OLDUĞUNU GÖSTEREN ARAŞTIRMALAR YAPILIYOR MU? BÖYLE BİR VERİYE AÇIKÇASI ULAŞAMIYORUZ. İŞİN GERÇEĞİ, BEDENLERİMİZ SÜREKLİ BİR DETOKSİFİKASYON HALİNDE. KARACİĞERİMİZ VE BÖBREKLERİMİZ, SENTETİK YA DA DOĞAL HER TÜELÜ İSTENMEYEN MADDEYİ DIŞARI ATMAKTA USTADIR. DETOKS DİYETİNİN BU ORGANLARIN ETKİNLİĞİNİ ARTIRMASI MÜMKÜN OLABİLİR Mİ? BÖYLE BİR REJİMDEN SONRA KENDİLERİNİ DAHA İYİ HİSSETİKLERİNİ SÖYLEYENLER VAR NE DE OLSA. BU HEYECANLI  HİKAYENİN KOKUSUNU ALAN BBC DETOKS DİYETİNİ BİR TESTE TABİ TUTMAYA KARAR VERDİ GIDALAR HAKKINDA GERÇEKLER PROGRAMININ YAPIMCILARI   YAŞLARI 19 İLE 33 ARASINDA  DEĞİŞEN 10 KADINI İZLEME ALDI, KADINLARIN BEŞİNE KLASİK BİR DETOKS UYGULANIRKEN DİĞER BEŞİNE İSE SIRADAN SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE BESLENDİLER. DAH SONRA DENEKLERİN BÖBREK FONKSİYONLARI ÖLÇÜLMESİ İÇİN KREATİNİN SEVİYELERİ ÖLÇÜLDÜ, KARACİĞERİN SAĞLIK DURUMUNU BELİRLEMEK İÇİN KANDAKİ KARACİĞER ENZİMLERİ TEST EDİLDİ. ANTİOKSİDAN POTANSİYELİN BELİRLEYİCİSİ OLAN C VE E VİTAMİNLERİNİN YANINDA BELİRGİN BİR TOKSİN OLDUĞU GEREKÇESİYLE DETOKS TARAFTARLARININ SIK SIK HEDEFİ OLAN ALÜMİNYUM İÇİN DE KAN TESTLERİ YAPILDI,GRUPLAR ARASI DİKKAT ÇEKİCİ BİR FARK TESPİT EDİLEMEDİ. BELİRGİN BİR DETOKSİFİKASYON DA YOKTU. PEKİ O HALDE NASIL OLUYOR DA İNSANLAR KENDİLERİNİ DETOKS TEMİZLİĞİNDEN SONRA GENÇLEŞMİŞ HİSSEDİYOR? KAFEİN CE ALKOL BAŞ AĞRILARINA  NEDEN OLABİLİR, YANİ BUNLARDAN UZAK DURMANIN FAYDASI DOKUNABİLİR. DAHA AZ YEMEK, ŞİŞKİNLİĞİ AZALTABİLİR VE ÇELİŞKİLİ BİR BİÇİMDE AÇLIK SINIRINA YAKIN YAŞAMAK, ENERJİNİ YÜKSELMESİNİ, HATTA MUTLULUK HİSSİNİ TETİKLEYEBİLİR, AÇ İNSANLARIN YİYECEK BULMAYA ÇALIŞIRKEN KALAN SON ENERJİLERİNİ TOPLADIKLARI ZAMANLARA AİT EVRİMSEL BİR KALINTI BÜYÜK İHTİMALLE.

DETOKS DİYETLERİ SAĞLIK HİSSİNİ ARTTIRAN SONUÇLAR VERSE DE GENEL DÜŞÜNCELERİ KUSURLU. VERİLEN MESAJ ŞU:DÜZENLİ OLARAK TEMİZLİK YAPARSAK BEDENİMİZ BESLENMEYLE İLGİLİ İŞLEDİĞİMİZ GÜNAHLARI AFFEDER. DOĞRU BESLENME BUNDAN İBARET DEĞİL, HER ZAMAN SAĞLIKLI BİR BİÇİMDE YEMEK YEMEYE ODAKLANILMASI GEREKİYOR, BİR SORUN ÇIKTIĞINDA DRAMATİK BİR DEĞİŞİM YAPMAYA DEĞİL. ANCAK BU DÜŞÜNCE, BESLENME TARZINDA KISA VADELİ BİR DEĞİŞİKLİKLE SAĞLIĞIN MUCİZEVİ BİR ŞEKİLDE GERİ KAZANILMASI İDDİASI KADAR ÇOK SATMIYOR. MÜHİM OLAN, DENGEYİ YAŞAMINIZ VE BESLENMENİZDE İYİ BİR BİÇİMDE KURDUĞUNUZ ZAMAN , SAĞLIĞIĞINIZI EN İYİ BİÇİMDE KORUMUŞ OLACAKSINIZ. 

0yorum