SEBZE MEYVE TÜKETİMİNİ ARTIRMAYA YÖNELİK ÖNERİLER

 


v  SAĞLIKLI BESLENMENİN TEMELİ SEBZE VE MEYVE TÜKETİMİNİ BELLİ BİR DÜZEYDE TUTMAKTAN GEÇER , TABAĞINIZ RENK PALETİ GİBİ OLMALI,  HER RENK SEBZEYİ VE MEYVEYİ TÜKETMEYE ÇALIŞIN.

v   ÖRNEĞİN TURUNCU MEYVELER C VİTAMİNİNDEN ZENGİN İKEN KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER B GRUBU VİTAMİNLER  VE POSA AÇISINDAN OLDUKÇA ZENGİNDİR. 

v  SEBZE VE MEYVELERİN GENEL OLARAK ENERJİ YOĞUNLUĞU DÜŞÜKTÜR.

            KENDİNİZE HER GÜN YENİ BİR HEDEF BELİRLEYİN.

v  HER GÜN   EN  AZ 2 PORSİYON SEBZE VE 2-3 PORSİYON MEYVE TÜKETMEYİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN.     

v  TÜKETTİĞİNİZ SEBZELERİN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRIN , BROKOLİ , ISPANAK , YEŞİL , SARI VE KIRMIZI BİBER, KABAK , KUŞKONMAZ GİBİ  SEBZELERİ TÜKETMEYE ÇALIŞIN.

v  MEYVEYİ TEK BAŞINA TÜKETEMİYORSANIZ SÜT YA DA YOĞURT İLE KARIŞTIRIN , ÖRNEĞİN KENDİNİZ ÇİLEKLİ VEYA MUZLU SÜT HAZIRLAYIN BÖYLECE HEM TATLI İHTİYACINI BASKILAYACAK HEM DE SAĞLIKLI BİR ARA ÖĞÜN TÜKETMİŞ OLACAKSINIZ.

v  SEBZELERİ HAŞLAMA OLARAK TÜKETMEYİ SEVMİYORSANIZ BAHARAT İLE ÇEŞNİLENDİRİP FIRINDA PİŞİRME YÖNTEMİNİ DENEYİN. ÖRNEĞİN BEZELYE , KÜÇÜK BOY BİR HAVUÇ , KÜÇÜK BOY BİR PATATES VE SOĞANI UFAK PARÇALAR HALİNDE DOĞRAYIP BAHARATLA ZENGİNLEŞTİREREK FIRIN POŞETİNDE PİŞİREBİLİRSİNİZ.

v  ÖĞÜN ARALARINDA ARA ÖĞÜNÜNÜZÜ TÜKETTİĞİNİZ HALDE CANINIZ BİRŞEYLER ATIŞTIRMAK İSTİYORSA MEVSİME GÖRE  HAVUÇ , SALATALIK , MOR LAHANA , MARUL GİBİ SEBZELERİ YAĞSIZ SALATA  YA DA HAŞLAMA OLARAK DİLEDİĞİNİZ KADAR TÜKETEBİLİRSİNİZ BÖYLECE HEM DİYETİNİZİ DELMEDEN AÇLIĞINIZI BASKILAYACAK HEM DE GÜNLÜK  VİTAMİN  , MİNERAL VE LİF ALIMINIZA  KATKI YAPMIŞ OLACAKSINIZ.

v  YEŞİL SALATALARI HAVUÇ , ÇERİ DOMATES YA DA 1-2 YEMEK KAŞIĞINI GEÇMEMEK ŞARTIYLA MISIR İLE RENKLENDİREBİLİRSİNİZ.

v  MUTFAĞINIZDA MEVYELERİ GÖREBİLECEĞİNİZ ŞEKİLDE BİR KASEYE YA DA MASANIZIN ÜZERİNE YERLEŞTİRİN , BÖYLECE  ARA ÖĞÜNÜNÜZÜ ATLAMAMIŞ OLACAKSINIZ.  YALNIZ DİKKAT EDELİM GÜNDE 3-4 PORSİYON VE ÜZERİ MEYVE  TÜKETİMİNİN DE KAN ŞEKERİ VE DOLAYLI OLARAK  KAN YAĞLARI ADINA OLUMSUZ ETKİSİ OLABİLİR BU YÜZDEN PORSİYON HAKİMİYETİNE DİKKAT

v  MEYVE TÜKETİMİNİ UNUTUYORUM DİYORSANIZ TELEFONUZA HATIRLATICI BİR NOT  YAZIN ,  YA DA BİR YAKININIZDAN SİZE ARA ÖĞÜN TÜKETMENİZ GEREKTİĞİNİ HATIRLATMASINI İSTEYİN.

v  SERT MEYVELERİ TÜKETEMİYORUM DİYORSANIZ KENDİNİZE MEYVE PÜRELERİ HAZIRLAYABİLİRSİNİZ.

v  SEBZELİ YUMURTA YEMEKLERİ PİŞİREBİLİRSİNİZ ÖRNEĞİN AZ YAĞLI MENEMEN , YUMURTALI ISPANAK , YUMURTALI KABAK GİBİ

v  SANDVİÇLERİNİZİN ARASINA MUTLAKA MARUL , DOMATES , MAYDANOZ , TERE ., ROKA GİBİ BİR SEBZE EKLEYİN.

v  KAHVALTILIK TAHIL TÜKETME ALIŞKANLIĞINIZ VARSA İÇERİSİNE MUTLAKA BİR KÜÇÜK MEVYE DOĞRAYIN.

v  EV YAPIMI SEBZE ÇORBASI HAZIRLAYABİLİRSİNİZ FAKAT İÇİNE KREMA EKLEMEYİN.

v  SEBZE HAZIRLAMAYA VAKİT BULAMIYORSANIZ DONDURULMUŞ SEBZELERİ TERCİH EDEBİLİRSİNİZ.


0yorum