ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI


DOĞANIN EN KADİM MEYVELERİNDEN BİRİ OLAN ZEYTİN PEK ÇOK MİTOLOJİK ÖYKÜ HATTA İNANIŞTA KUTSAL KABUL EDİLMEKTE, BESLENME BİLİMİNDE DE KIYMETLİ BİR BESİN OLARAK GÖRÜLMEKTE HATTA PEK ÇOK KAYNAKTA 'SÜPER GIDA' OLARAK NİTELENMEKTEDİR.ÇÜNKÜ PEK ÇOK GIDAYA NAZARAN ANTİOKSİDAN VE POLİFENOL İÇERİĞİ YÜKSEKTİR VE HASTALIKLARI ÖNLEME YÖNÜNDEN FAYDALI OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR.

DÜNYADAKİ ZEYTİN AĞAÇLARININ YÜZDE 98  GİBİ TAMAMINA YAKIN KISMI AKDENİZ ÜLKELERİNDE YETİŞTİRİLMEKTEDİR. 

ZEYTİNYAĞI, ZEYTİN AĞACININ MEYVESİ OLAN ZEYTİNİN ÇEKİRDEKLERİ İLE BİRLİKTE SIKILARAK HİÇBİR KİMYASAL İŞLEM GÖRMEDEN, KATKI MADDESİ İÇERMEDEN, DOĞAL HALİYEL ELDE EDİLEN ODA SICAKLIĞINDA SIVI FORMDA OLAN , YEŞİLİMSİ SARIMTIRAK RENKTE BİTKİSEL ÖZLÜ BİR SİVIYAĞDIR, ONU DİĞER YAĞLARDAN KIYMETLİ KILAN YEGANE UNSUR SOĞUK SIKIM METODU İLE ÖZÜ BOZULMADAN SAF BİÇİMDE ELDE EDİLEBİLMESİDİR. KALP HASTALIKLARI, İNFLAMASYON VE KANSERDEN KORUYAN ZEYTİNYAĞINI DOĞAL BİR MEYVE SUYU OLARAK KABUL EDEBİLİRİZ. 

ZEYTİNYAĞI İÇİNDE BULUNAN TEKLİ DOYMAMIŞ YAĞ ASİTLERİ SAYESİNDE KALP HASTALIKLARINA VE KANSERE KARŞI KORUYUCU GÖREV YAPAR. HİPERTANSİYONU DÜŞÜRÜCÜ ETKİSİ VARDIR. ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞININ YAŞLANMA ENGELLEYİCİ ETKİSİ DE VARDIR .

İÇİNDE BULUNAN POLİFENOLLER VE ÖZELLİKLE OLEUROPEİN ANTİOKSİDAN ETKİLERİ SAYESİNDE HASTALIKLARDAN KORUR.AYRICA 'HİDROKSİTİRİSOL' , E VİTAMİNİ, KALSİYUM, FOSFOR , POTASYUM , KÜKÜRT, MAGNEZYUM, DEMİR VE BAKIR GİBİ VİTAMİN VE MİNERALLERİN ÇOK İYİ BİR KAYNAĞI OLMASI DİĞER TÜM YAĞLARDAN ONU ÜSTÜN TUTMAMIZDAKİ AYRICALIKLARIN BAŞINDA GELMEKTEDİR. 

ZEYTİNYAĞININ RAFİNE EDİLMEMİŞ HALİ EN FAYDALI OLANIDIR. NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞI ERKEN HASAT EDİLEN SOĞUK SIKIM TEKNİĞİ İLE SIKIM YAPILAN YÜKSEK KALİTE EN DEĞERLİ ZEYTİN YAĞIDIR. YEMEKLER PİŞTİKTEN SONRA VE SALATALARA NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞI EKLEMEYE , DİĞER TÜM YEMEKLERDE, PİŞİRİRKEN İSE NATÜREL BİRİNCİ , RAFİNE YA DA RİVİERA ZEYTİNYAĞI ÇEŞİTLERİNİ MUTFAĞINIZIN ANA YAĞI OLARAK KULLANMAYA ÖZEN GÖSTERİNİZ. 

YAPILAN ÇALIŞMALAR GÜNDE 25 ML ZEYTİNYAĞI TÜKETENLERDE KÖTÜ KOLESTEROL OLAN LDL KOLESTEROLÜN DÜŞTÜĞÜ TESPİT EDİLMİŞTİR.İYİ KOLESTEROL OLARAK NİTELENDİRİLEN HDL NİN DE ARTMASINA KATKIDA BULUNUR. 

AKDENİZ TİPİ BESLENMEDE ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI OLDUKÇA ÖN PLANDADIR. EPİDEMİYOLOJİK ÇALIŞMALAR BU TOPLUMLARDA KORONER KALP HASTALIKLARI VE BELLİ KANSER TÜRLERİNİN DAHA DÜŞÜK ORANDA GÖRÜLDÜĞÜNÜ ORTAYA ÇIKARTMAKTADIR.

İDEAL BESLENMEK VE SAĞLIĞINIZI KORUMAK İSTİYORSANIZ ATALARIMIZIN MİRASI DOĞAL ZEYTİNYAĞINI SOFRANIZDAN EKSİK ETMEMEKTE FAYDA VAR. FAKAT HER BESİNDE OLDUĞU GİBİ ZEYTİNYAĞINI DA ÖLÇÜLÜ KULLAMAMIZ GEREKTİĞİNİ UNUTMAMALIYIZ.  


0yorum