AÇLIK DİYETLERİ NE KADAR SAĞLIKLI ?SON DÖNEMDE ÖZELLİKLE TÜM MEDYA VE YAYIN ORGANLARINDA SIKÇA KARŞIMIZA ÇIKAN  , ARALIKLI ORUÇ , İNTERMİTTENT FASTİNG GİBİ SÜSLÜ PÜSLÜ İSİMLER İLE ÖNÜMÜZE SÜRÜLEN VE PEK ÇOK ÇEŞİDİ BULUNAN  DİYET UYGULAMALARI NE KADAR SAĞLIKLI , DOĞRU MU YANLIŞ MI? 

PEK ÇOK İNSAN HATALI OLARAK HIZLI  AĞIRLIK KAYBI İÇİN AÇK KALMAYA YÖNELİYOR BU YOLLA KAYBEDİLEN VÜCUT AĞIRLIĞI , YAĞSIZ VÜCUT AĞIRLIĞI YANİ KAS DOKUSUDUR. AÇ KALMA İLE KAYBEDİLEN AĞIRLIĞIN YALNIZ ÜÇTE BİRİ YAĞ DOKUSUNDAN, ÜÇTE İKİSİ İSE YAĞ OLMAYAN DOKUDAN SAĞLANMAKTADIR. BUNUN NEDENİ ENERJİ ALIMI YETERSİZ OLDUĞUNDA , KAN GLİKOZ DÜZEYİNİN KAS İÇİNDEKİ AMİNOASİTLERİN GLİKOZA ÇEVRİLMESİ İLE KORUNMASIDIR. AÇ KALARAK AĞIRLIK KAYBI İLE İLGİLİ DİĞER BİR SORUN İSE ORGANİZMANIN METABOLİK HIZININ AZALARAK, AĞIRLIK KAYBINI AZALTMASIDIR. BU NEDENLE ENERJİ DAHA YAVAŞ YAKILMAKTA VE TÜKETİLEN AZ MİKTAR ENERJİ, KİŞİNİN AĞIRLIĞINI KORUMAYA YETERLİ OLMAKTADIR. BÖYLECE VÜCUDUN YAĞI DAHA ETKİLİ BİÇİMDE DEPOLAYABİLME MEKANİZMASI HAREKETE GEÇMEKTEDİR, ZAYIFLAMANIN AKSİNE BAZAL METABOLİK HIZ AZALDIĞINDAN UZUN DÖNEMDE TEKRAR VE DAHA HIZLI KİLO ARTIŞI AÇLIK DİYETLERİ SONRASINDA YAYGIN OLARAK GÖZLEMLENMEKTEDİR. 

AÇLIK DİYETLERİ SONRASI , KAN BASINCINDA AZALMA , BAŞ DÖNEMSİ , BAYGINLIK , KANDA ÜRİK ASİT ARTIŞI ANEMİ , UYKUSUZLUK, SAÇ DÖKÜLMESİ , KAS GERGİNLİĞİVE KRAMP , RUHSAL BOZUKLUKLAR KARACİĞERGLİKOJEN DEPOSUNUN AZALMASI GİNİ PEK ÇOK FARKLI SORUN GÖZLEMLENMEKTEDİR. 

BU TİP DİYETLERE YÖNELEN HAFİF ŞİŞMAN YADA ŞİŞMAN BİREYLERİN ÇOĞUNDA İNSÜLİN DİRENCİ MEVCUTTUR, VE SADECE AÇLIK VEYA ORUÇ DİYETİ DAHİL TÜM HIZLI ZAYIFLATAN DİYET UYGULAMALARI KISA SÜREDE ZAYIFLAMAYA NEDEN OLUP İNSÜLİN DUYARLILIĞINDA HAFİF İYİLEŞME SAĞLAMAKTA FAKAT BU DURUM SUNİ VE GEÇİCİDİR, 2018 DE AVRUPA ENDOKRİNOLOJİ DERNEĞİNİN YILLIK TOPLANTISINDA , BİR GRUP BİLİMİNSANININ AÇIK DİYETLERLERİ ÜZERİNE AÇIKLADIĞI  ARAŞTIRMA SONUÇLARI  DİKKAT ÇEKİCİDİR. ENDOKRİNOLOJİ DOKTORLARININ YAPTIĞI BU ARAŞTIRMA İLE AÇLIK DİYETLERİNİN ZAYIFLATABİLDİĞİ FAKAT ZAYIFLARKEN KARIN İÇİ YAĞ DOKUDA ARTIŞ MEYDANA GETİRİP İNSÜLİN SALGILAYAN PANKREAS HÜCRELERİNİ HASARA UĞRATARAK DİYABET RİSKİNİN  ORTAYA ÇIKMASINA NEDEN OLDUĞU BULUNMUŞTUR. 

AÇ KALMAK SAĞLIKLI YAŞAMDA İNSAN DOĞASINA AYKIRI BİR DURUMDUR. NORMAL YAŞAMDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ ÇOK DA MÜMKÜN OLMAYAN AÇLIK DİYETLERİ YERİNE KİŞİYE UYGUN İDEAL SAĞLIKLI BESLENME PLANI YAPILMASI EN DOĞRUSU OLACAKTIR. HAYAT TARZIMIZDA YAPACAĞIMIZ SAĞLIKLI DEĞİŞİKLER VE DENGELİ BESLENME İLE ULAŞILACAK SAĞLIKLI VÜCUT AĞIRLI ÇOK DAHA KALICIDIR. 

0yorum