HUZURSUZ BAĞIRSAK SENDROMUNDA BESLENME ÖNERİLERİ VE SON GELİŞMELER

 
TEKRARLAYAN KARIN AĞRILARI İLE BERABER, BAĞIRSAĞIN RUTİN HAREKETLERİNDE DEĞİŞİKLİK OLMASI DURUMU İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU OLARAK TANIMLANMAKTADIR. TİPİK OLARAK DİYARE, KONSTİPASYON VEYA DEĞİŞEN DİYARE KONSTİPASYON İLE BERABER KARINDA ŞİŞKİNLİK VE GERGİNLİK VARDIR. SEMPTOMLARIN EN AZ 6 AY ÖNCE BAŞLAMIŞ VE SON 3 AYDIR SÜREKLİ DEVAM EDİYOR OLMASI GEREKİR. SON YILLARDA HER 100 KİŞİDEN 15 İNDE BU YAKINMALAR SONUCUNDA HUZURSUZ BAĞIRSAK SENDROMU TEHŞİSİ KONULMAKTA , SIKLIĞI HER GEÇEN GÜN ARTMAKTADIR.

HER YAŞ GRUBUNDA SIK GÖRÜLSE DE ÖZELİKLE ORTA YAŞ GRUBU KADINLARDA DAHA YAYGINDIR.AĞIR STRES VE PSİKOLOJİK BOZUKLUKLAR BU HASTALIĞI TETİKLEMEKTEDİR.

HER NE KADAR HASTALIĞA ÖZGÜ UYGULANAN TEDAVİLER TAMAMEN BU SENDROMU GEÇİRMESE DE STRESİ AZALTMAK, DÜZENLİ UYUMAK, YÜRÜYÜŞ VE SAĞLIKLI BESLENMENİN YAŞAM KALİTESİNİN ARTMASINDA YARDIMCI OLDUĞU BELİRTİLMEKTEDİR.

BESLENME AÇISINDAN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ANA NOKTA , HASTALARIN ŞİKAYET ETTİĞİ GAZ , ŞİŞKİNLİK , İSHAL VEYA KABIZLIĞA YÖNELİK DOĞRU BESİN SEÇİMİNİN PLANLANMASI YARAR SAĞLAYABİLMEKTEDİR. 

FODMAP DİYETİ

BU HASTALIK İÇİN BİLİNEN EN İYİ VE ETKİLİ SEÇENEK FODMAP DİYETİDİR.FODMAP BAĞIRSAKTA FERMENTE OLDUĞUNDA KLİNİK SORUNLARA NEDEN OLABİLEN KISA ZİNCİRLİ KARBONHİDRAT ÇEŞİTLERİ OLAN OLİGOSAKKARİT, DİSAKKARİT, MONOSAKKARİT VE POLİOLLERİ İÇEREN YİYECEKLERİN NELER OLDUĞUNU TANIMLAYAN KLAVUZUN ADIDIR. SADECE HUZURSUZ BAĞIRSAK SENDROMU BULUNAN HASTALARDA BU KISA ZİNCİRLİ KARBONHİDRATLARI İÇEREN TÜM YİYECEKLER BAĞIRSAKTAN YAVAŞ GEÇİŞLERİ SIRASINDA FAZLA SU TUTARAK DIŞKILAMA ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRİRKEN , BAKTERİLER TARAFINDAN DA FERMANTASYONA UĞRAYIP GZ ŞİKAYETLERİNİN ARTMASINA NEDEN OLMAKTADIR. BU KISA ZİNCİRLİ KARBONHİDRAT ÇEŞİTLERİNE SAHİP OLAN BESİNLER ŞU ŞEKİLDE TANIMLANMAKTADIR:

OLİGOSAKKARİTLER

FRUKTOLİGOSAKKARİT VEYA GALAKTOOLİGOSAKKARİT BESLİNLERDE DOĞAL OLARAK BULUNAN KARBONHİDRAT ÇEŞİTLİERDİR. ENGİNAR , KUŞKONMAZ, TURP , BRÜKSEL LAHANASI, BROKOLİ, LAHANA , REZENE, SARIMSAK , PIRASA, BAKLA, SOĞAN, BEZELYE, BUĞDAY, ARPA, ÇAVDAR, YEŞİL MERCİMEK, NOHUT, ELMA, ARMUT, KAVUN, TRABZON HURMASI VE ARPACIK SOĞANI OLİGOSAKKARİTLERİN YOĞUN BULUNDUĞU BESİNSEL KAYNAKLARDIR. 

POLİOLLER

BUNA ŞEKER ALKOLLERİ DE DENİLMEKTEDİR. ELMA, KAYISI, KİRAZ, ARMUT, NEKTARİN, ERİK, KARPUZ, AVOKADO, KARNABAHAR, MANTAR, BEZELYE VE YAPAY TATLANDIRICILARDAN SORBİTOL, MANNİTOL VE KSİLİTOL İÇEREN TÜM BESİNLER POLİOLLERİ FAZLA İÇEREN YİYECEKLERDİR. 

FRUKTOZ 

FRUKTOZ ÇAY ŞEKERİ VE BAZI MEYVELERDE YÜKSEK OLARAK BULUNMAKTADIR. KİRAZ  MANGO, ARMUT, KARPUZ, KUŞKONMAZ, ENGİNAR, NİŞASTASI YÜKSEK OLAN BEZELYE VE MISIR ŞURUBU İÇEREN TÜM BESİNLER BU HASTALIĞIN BESLENME PLANINDA OLMAMASI YARAR GÖSTEREBİLMEKTEDİR. 

LAKTOZ

SÜT, YOĞURT, AYRAN, KEFİR,  CACIK , DONDURMA, SÜTLÜ TATLI VE YUMUŞAK PEYNİRLER LAKTOZDAN ZENGİNDİR. 

GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ PEK ÇOK BESİNDE YAYGIN ŞEKİLDE KISA ZİNCİRLİ KARBOHİDRATLAR BULUNMAKTADIR. BU TİP HASTALIKLAR KİŞİSEL İLERLEMEKTE, HASTANIN KENDİNE ÖZGÜ SORUN OLUŞTURABİLECEK BESİNLERİ DENEYEREK BESLENMELERİNİ PLANLAMALARI GEREKMEKTEDİR. STANDART TEK BİR BESLENME PLANI BULUNMAMAK İLE BİRLİKTE FODMAP DİYETİ DİYETİSYEN GÖZETİMİNDE 6-8 HAFTA GİBİ BİR SÜREDE UYGULANMASININ İYİ GELDİĞİNİ GÖSTEREN İPUÇLARI MEVCUTTUR.


0yorum