MUTFAĞIN DOĞAL ANTİBİYOTİĞİ SARIMSAK

 


LEZZETLİ , BİRÇOK FAYDASI BULUNAN BU MÜTEVAZİ SEBZENİN TAM DA ŞU SIRALAR HASAT ZAMANI. KİLER VE ERZAK DOLAPLARININ KAHRAMANI DİYEBİLECEĞİMİZ PEK ÇOK ÖZEL GÖREVİ OLAN BU BESİNİ SIKÇA TÜKETMELİYİZ, İŞTE GEREKÇELERİ :

ANTİBAKTERİYEL , ANTİFUNGAL VE ANTİ ENFLAMATUAR  ÖZELLİKTE OLUP , YÜKSEK TANSİYON HASTASI OLUN YA DA OLMAYIN TANSİYONU DÜŞÜRMEK SARIMSAĞIN TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAN ÖNEMLİ FAYDALARINDAN BİRİDİR.SARIMSAK TANSİYONU 1-2 MM HG CİVARINDA DÜŞÜRDÜĞÜ SAPTANMIŞTIR. YAPILAN ARAŞTIRMALAR SARIMSAĞIN KOLESTEROL ÜZERİNDE DE OLUMLU ETKİLERİ OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR. KOLESTEROLÜ % 4-6 ORANINDA DÜŞÜREBİLMEKTEDİR.  ÖZELLİKLE GENETİK AÇIDAN YÜKSEK KOLESTEROL YATKINLIĞINIZ VARSA SARIMSAĞI HER YEMEKTE BOLCA KULLANMANIZIN OLUMLU ETKİLERİ OLACAKTIR. SARIMSAĞIN ÖNEMLİ BİLEŞENLERİNDEN BİRİ ALLİSİNDİR. BU MADDE SOĞANDA DA MEVCUTTUR Kİ ZATEN İKİ SEBZE DE AYNI FAMİLYANIN MENSUBUDUR. 

SARIMSAK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ DESTEKLEMEKTE , MİDE,  KOLON VE BAZI KANSER TÜRLERİNİ ÖNLEMEYE YARDIMCI OLMAKTADIR. 

ANTİMİKROBİYAL ÖZELLİĞİ SAYESİNDE E.COLİ GİNİ BAKTERİLERİ ETKİSİZ HALE GETİREREK BESİN ZEHİRLENMELERİNİ ÖNLEMEYE YARDIMCI OLUR. HATTA YAPILAN BİR ÇALIŞMADA ÇİĞ AVUKTA BULUNAN BİR BAKTERİ OLAN KAMPİLOBAKTERİ TEDAVİ ETMEDE İKİ TÜR ANTİBİYOTİKTEN 100 KAT DAHA ETKİLİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKMIŞTIR. 

YENİ YAPILAN ÇALIŞMALAR SARIMSAĞIN YORGUNLUK ÜZERİNDE DE OLUMLU ETKİLERİ OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR.HAYVANLAR ÜZERİNDE YAPILAN ÇALIŞMALARDA AYRICA FİZİK KAPASİTEYİ ARTIRDIĞI SAPTANMIŞTIR.

BU ÖZELLİKLERİNİN YANI SIRA SARIMSAK, C VİTAMİNİ, B6 , SELENYUM VE MANGANEZ İÇERMEKTEDİR. 

SARIMSAĞIN BU YARARLARINDAN FAYDALANABİLMEK İÇİN GÜNDE EN AZ 2 DİŞ TÜKETMELİSİNİZ. RENDELEMEK , DOĞRAMAK YA DA EZMEK TÜM LEZZETİ VE FAYDALARININ ORTAYA ÇIKMASINI SAĞLAYACAKTIR. 

0yorum