SONBAHARDA SAĞLIKLI BESLENME İLKELERİ

 


ŞARKILARA ,ŞİİRLERE KONU OLAN EN DOKUNAKLI MEVSİM GELDİ  ÇATTI , NAM-I DİYAR SONBAHAR, KİMİMİZE GÖRE HÜZÜN KİMİMİZE GÖRE HUZUR KAYNAĞI , PEKİ BU GÜZEL MEVSİME BEDENİMİZ NE  KADAR HAZIR ? VÜCUDUMUZU KIŞA BU GEÇİŞ DÖNEMİDE HAZIRLAMALI , BAĞIŞIKLIĞIMIZI GÜÇLÜ TUTUMALIYIZ  BİR DE ÖZELLİKLE YAZDAN KALMA KİLOLAR VARSA DURUM DAHA DA HASSASLAŞABİLİYOR , SAĞLIĞINIZI KORUMAK VE KİLO DENGENİZİ KURMAK İÇİN   HANGİ BESİN ÖĞELERİNE BU DÖNEMDE ÖZELLİKLE DİKKAT ETMELİYİZ, GELİN BERABERCE BAKALIM :

1 ) A VİTAMİNİ: BÜYÜME , CİLT GELİŞİMİ, GÖRME VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLÜ KALMASINDA ÖNEMLİ BİR VİTAMİNDİR.  HEM HAYVANSAL HEM DE BİTKİSEL GIDALARDAN ALINABİLİR,  HAYVANSAL GIDALARDAKİ A VİTAMİNİ AKTİF HALİ RETİNOL , BİTKİSEL GIDALARDA İSE KAROTENOİD FORMDADIR. EN ÇOK KARACİĞER, SÜT , PEYNİR, YUMURTA SARISI, PATATES, BALIK, KAYISI, HAVUÇ, ISPANAK , KABAK , MARUL , TERE ROKA , BROKOLİ GİBİ BESİNLERDE BULUNUR. 

2) C VİTAMİNİ:  VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRIR, KUVVETLİ BİR ANTİOKSİDANDIR, KALP DAMAR HASTALIKLARINDAN KORUYUCU ETKİSİ VARDIR , EN GÜZEL CE VİTAMİNİ KAYNAKLARI, NARENCİYE , YEŞİL BİBER, ÇİLEK , KİVİ VE YEŞİL YAPRAKLI SEBZELERDİR. 

3)E VİTAMİNİ:ANTİOKSİDAN ÖZELLİKLİ BİR VİTAMİNDİR. KALP, DAMARLAR, BEYİN VE SİNİR FONKSİYONLARINI DÜZENLER VE YARA İYİLEŞMESİNİ KOLAYLAŞTIRIR. ZEYTİNYAĞI, AYÇİÇEK YAĞI, CEVİZ, BADEM, TEREYAĞ, KIRMIZI ET, ISPANAK, BROKOLİ GİNİ YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER , KİVİ , MANGO VE MUZDA E VİTAMİNİ BULUNUR.

4)SELENYUM: VÜCUTTA PROTEİN VE DNA  SENTEZİNE KATKIDA BULUNMAKTADIR, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİR, HÜCRE HASARINDAN KORUYUCU ETKİSİ VARDIR VE TİROİD BEZİNİN İYİ ÇALIŞMASINI SAĞLAR. CEVİZ , ET VE ET ÜRÜNLERİ , SAKATATLAR , BALIK VE KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİ,  TAM TAHILLI UN , SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ  VE YUMURTA GİBİ BESİNLERDE BOLCA SELENYUM BULUNMAKTADIR. 

5) ÇİNKO: VÜCUDUMUZDA BİR ÇOK ENZİM VE İNSÜLİN HORMONUNUN YAPISINDA BULUNAN ÇİNKO  ÖNEMLİ BİR MİNERALDİR. ÇOĞUNLUKLA İSKELET SİSTEMİ VE KASLARDA BULUNUR,  HÜCREYİ OKSİTLEYİCİ RADİKALLERDEN KORUR, PROSTAT BEZİ VE ÜREME ORGANLARININ SAĞLIKLI ÇALIŞMASINI SAĞLAR, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE VE YARA İYİLEŞMESİNE OLUMLU ETKİLERİ MEVCUTTUR. ARPA , PEYNİR, SIĞIR ETİ, TAVUK, YUMURTA SARISI, BALIK, PATATES, CEVİZ , BADEM , KABAK ÇEKİRDEĞİ , KURUASÜLYE GİBİ BESİNLERDE ÇİNKO YETERİ KADAR VARDIR. 

6)MAGNEZYUM: VÜCUTTA KEMİK DOKU, SİNİR DOKU, VE KASLARIN ÇALIŞMASINDA , KALP ATIMINI DÜZENLEMEDE YARDIMCI BİR MİNERALDİR, KALSİYUM İLE ORTAK GÖREVLERİ VARDIR. ISPANAK GİBİ YEŞİL SEBZELERDE BOLCA MAGNEZYUM BULUNUR, İÇME SUYU, KURUBAKLAGİLLER, KURUYEMİŞLER, TAM TAHIL, DOMATES, SOĞAN , İNCİR ÜZÜM GİBİ  BESİNLER DE MAGNEZYUM KAYNAĞIDIR. 

7)OMEGA 3 : KALP DAMAR SAĞLIĞINI KORUYUCU ETKİLİDİR, KAN BASINICI YANİ TANSİYONU KONTROL ALTINDA TUTMADA  YARDIMCIDIR, YAĞLI BALIKLAR OLAN SOMON , RİNGA, SARDALYA,  TON , USKUMRU GİBİ BALIKLARDA BULUNUR. 

AYRICA SONBAHARDA MODUNUZUN VE ENERJİNİZİN DÜŞMEMESİ VE STRESİ KONTROL ALTINDA TUTABİLMENİZ İÇİN B GRUBU VİTAMİNLER VE D VİTAMİNİ SEVİYENİZE DİKKAT EDİN ,  AÇIK HAVADA YAPILACAK HAFİF TEMPOLU YÜRÜYÜŞLER DE CİDDİ FAYDA SAĞLAYACAKTIR , BU GÜZEL MEVSİMİN TADINI ÇIKARTIN.

0yorum