YER FISTIĞI VE BAHARATLARIN MİKROBİYOTAYA OLUMLU ETKİLERİ

 BAĞIRSAK MİKROBİYOTASI, SAĞLIĞIMIZDAN DUYGU DURUMUMUZA KADAR VÜCUDUMUZDA PEK ÇOK SİSTEMİ ETKİLİYOR. BARSAKLARIMIZDA TRİLYONLARCA FAYDALI MİKROOZGANİZMA YAŞAMAKTA, BU BAKTERİLER; BAĞIŞIKLIK VE İMMÜN FONKSİYONDAN TUTUN, METABOLİK ÇALIŞMA HIZIMIZA KADAR VÜCUDUMUZDA PEK ÇOK BELİRLEYİCİ ROL OYNAMAKTA. ARAŞTIRMALARA GÖRE MİKROBİYOM ÇEŞİTLİLİĞİ  DAHA FAZLA OLAN BİREYLER DAHA SAĞLIKLI, BELLİ BAŞLI GIDALARIN MİKROBİYOTAYI OLUMLU ETKİLEME GÜCÜ DAHA YÜKSEK , ÖZELLİKLE SON DÖNEMDE BAHARATLAR VE YER FISTIĞI BU KONUDA  ÖN PLANA ÇIKMAKTA, GÜNLÜK DİYETE EKLENECEK 28 G YER FISTIĞI YÜKSEK KARBONHİDRAT İÇEREN ATIŞTIRMALIKLARA NAZARAN RUMİNOCOCCACEAE SINIFINDAKİ FAYDALI BAKTERİ SAYISININ ARTMASINA NEDEN OLMAKTA , BU BAKTERİ SINIFI BİZİM İÇİN SAĞLIKLI BİR KARACİĞER FONKSİYONU VE İMMÜN SİSTEM AÇISINDAN ÖNEMLİ.

BENZER ARAŞTIRMALAR BAHARATLAR İÇİN DE YAPILMIŞ , TARÇIN, ZENCEFİL, KİMYON,ZERDEÇAL, BİBERİYE, KEKİK GİBİ BAHARATLAR KARDİYOVASKÜLER HASTALIK RİSKİ TAŞIYAN KATILIMCILARIN KONTROLLÜ DİYETLERİNE EKLENMİŞ. GÜNDE YAKLAŞIK 1/8 ÇAY KAŞIĞI, 3/4 ÇAY KAŞIĞI VE 1/2 ÇAY KAŞIĞI OLMAK ÜZERE ÜÇ DOZ İNCELENİP DÖRT HAFTANIN SONUNDA, KATILIMCILAR, ÖZELLİKLE ORTA VE YÜKSEK DOZLARDA  BAHARAT KULLANIMIYLA, RUMİNOCOCCACEAE'DEKİ ARTIŞ DA DAHİL OLMAK ÜZERE, BAĞIRSAK BAKTERİ ÇEŞİTLİLİĞİNDE OLUMLU  BİR ARTIŞ GÖSTERMİŞTİR. DİYETİNİZE YAPACAĞINIZ  KÜÇÜK MÜDEHALELER BİLE ETKİLİ SONUÇLARA NEDEN OLMAKTA , AYNI ZAMANDA BESLENMENİZE EKLEYECEĞİNİZ BU BAHARATLAR YÜKSEK TUZ KULLANIMINIZI ENGELLEMEYE DE YARDIMCI OLMAKTADIR.   

RUMİNOCOCCACEAE VE BAKTERİ ÇEŞİTLİLİĞİNDEKİ ARTIŞ HER İKİ ÇALIŞMADA DA,  BAĞIRSAK MİKROBİYOTASI İLE KAN BASINCINDAN, VÜCUT  AĞIRLIĞINA KADAR BİR DİZİ SAĞLIK FAKTÖRÜ ARASINDA OLUMLU BİR ETKİYE NEDEN OLMAKTA FAKAT DAHA FAZLA BİLİMSEL ÇALIŞMAYA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. 


0yorum