GREYFURT HAKKINDA HER ŞEY

 ÖZELLİKLE SONBAHAR- KIŞ AYLARININ NARENCİYE ÇEŞİTLERİNDEN BİRİ OLAN GREYFURTTAN, EKŞİ LEZZETİ NEDENİYLE BİR MİKTAR DAHA UZAK DURULUYOR. DEĞİŞKEN HAVA KOŞULLARINDAN KENDİMİZİ KORUYABİLMEK İÇİN, BAĞIŞIKLIĞIMIZI KUVVETLENDİREREK C VİTAMİNİ VE DİĞER BİTKİSEL ÜRÜNLER İLE DESTEKLEMEK AKILCI OLACAKTIR. YAPILAN  ÇALIŞMALAR NARENCİYENİN İÇERİSİNDE BULUNAN C VİTAMİNİNİN DAHA YÜKSEK ORANDA EMİLEBİLDİĞİNİ ORTAYA KOYUYOR, GREYFURT İSE BU GRUP İÇİNDE  EN YÜKSEK C VİTAMİNİ İÇERİĞİNE SAHİPTİR , YARIM GREYFURTTA GÜNLÜK C VİTAMİNİ İHTİYACIMIZIN NERDEYSE TAMAMI BULUNMAKTADIR. C VİTAMİNİ ÖNEMLİ GÖREVLERİNDEN BİRİ DE CİLTTE , BAĞ DOKUDA , KIKIRDAKTA , KEMİKLER VE DİŞLERDE BULUNAN BAĞ DOKUSUNDAKİ KOLAJENİN HEM OLUŞMASINI HEM DE ONARIMINI SAĞLAMASIDIR. SOĞUK ALGINLIĞI SIRASINDA GREYFURT TÜKEYMENİN BELİRTİLERİ AZALTTIĞINA DAİR BAZI KANITLAR DA BULUNMAKTADIR. C VİTAMİNİ HASSTALIKLARIN OLUŞMASINA NEDEN OLAN HÜCRELERİN OKSİTLENMESİNE VE HASAR GÖRMESİNE NEDEN OLAN SERBEST RADİKALLER İLE SAVAŞMAYA YARDIMCI OLUR. KANSER KAP KRİZİ VE YÜKSEK KOLESTEROLÜ DE ÖNLEMEYE YARDIMCIDIR.GREYFURT SUYU TANSİYON KONTROLÜNDE YARARLI OLABİLİR.  

GREYFURTUN BESİNSEL DEĞERİ SADECE C VİTAMİNİ İLE SINIRLI DEĞİLDİR, A-B VİTAMİNLERİ , POTSYUM, KALSİYUM  MAGNEZYUM VE AYNI ZAMANDA GÜÇLÜ BİR BİTKİSEL GIDA OLAN LİMONOİDLER İÇERİR. LİMONOİDLER AĞIZ VE KOLAN GİBİ BELİRLİ KANSER TÜRLERİNİN ORTAYA ÇIKMASINI ÖNLEMEYE YARDIMCIDIR. PEMBE GREYFURT , BİR BAŞKA BİTKİSEL GIDA OLAN VE KIRMIZI BİBER, DOMATES GİBİ KIRMIZI SEBZELERDE BULUNAN LİKOPEN İÇERİR. LİKOPENİN KANSER ÖNLEYİCİ ÖZELLİĞİ BULUNMAKTADIR. GÖZ SAĞLIĞINA DA FAYDALIDIR. 

GREYFURT KOLESTEROLÜNÜZ İÇİN DE İYİDİR. DAMARLARIN PLAKLAR İLE TIKANMASINA NEDEN OLAN SERTLİĞİNİ ÖNLEMEYE YARDIMCI OLAN PEKTİN ADI VERİLEN ÇÖZÜNEBİLİR LİF İÇERİR. O YÜZDEN DÜZENLİ OLARAK GREYFURT TÜKETEN BİRİ DEĞİLSENİZ  BU MEYVEYİ DİYETİNİZE EKLEMENİZ İÇİN BU , BİR BAŞKA İYİ NEDEN OLABİLİR! 

BUNCA FAYDASINA RAĞMEN GREYFURTUN MUCİZEVİ ZAYIFLATAN BİR BESİN OLDUĞUNA DAİR HİÇ BİR KANIT BULUNMAMAKTADIR. 

GREYFURT DÜŞÜK KALORİLİ OLDUĞUNDAN VE GÜN İÇERİSİNDEKİ KALORİ ALIMINIZ DAHA AZ OLACAĞINDAN KİLO VERİYOR OLABİLİRSİNİZ. 

UZUN VADEDE  KİLO VEREBİLMEK İÇİN GREYFURTUN DA DAHİL OLDUĞU SAĞLIKLI BİR BESLENME AKLA UYGUN BİR YAKLAŞIM OLACAKTIR. 

SON OLARAK DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN BİR NOKTA DA ŞU Kİ , EĞER STATİNLER , BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ BASKILAYICI İLAÇLAR VEYA CROHN HASTALIĞI İÇİN REÇETELİ  BİR İLAÇ KULLANIMINIZ VARSA  HEM GREYFURT HEM DE GREYFURT SUYU İLACIN KANINIZDAKİ SEVİYESNİ YÜKSELTİR. BUNDAN DOLAYI BU TARZ DURUMLARDA GREYFURT TÜKETİLMEMESİ GEREKİR. 

0yorum