KÖRİ VE KURKUMİN MUCİZESİ

Masala, Malzemeler, Baharat, Zerdeçal, Kırmızı Biber


ARTRİTLE SAVAŞIR! MEME KANSERİYLE SAVAŞIR! PROSTAT KANSERİYLE SAVAŞIR! KOLON KANSERİYLE SAVAŞIR! ALZHEİMERLE BİLE SAVAŞIR! SAHTE BİR BESİN TAKVİYESİ MARKASININ KLASİK REKLAM SLOGANINA BENZEDİ DEĞİL Mİ? ASLINDA BU İDDİALAR HALİHAZIRDA MARKET RAFLARINDA BULUNAN BİR MADDE İÇİN ÖNE SÜRÜLÜYOR. VE BU SÖZLER REKLAMCILARA DEĞİL, SAYGIN BİLİM İNSANLARINA AİT, ANCAK YİNE DE TEMKİNLİ YAKLAŞMAK GEREKLİ  ÇÜNKÜ BU GÜNE DEK DOLANAN KANITLARIN ÇOĞU İNSANLAR DEĞİL KEMİRGEN HAYVANLAR ÜZERİNDE YAPILAN DENEYLERLE ELDE EDİLDİĞİ BELİRTİLİYOR. PEKİ BU MADDE NE? ZERDEÇAL YA DA HİNT SAFRANI DENEN PEK ÇOK YEMEĞE ÖZELLİKLE DE KÖRİYE LEZZET KATMAK İÇİN KULLANILAN SARI RENKTE BİR BAHARAT. 

ZERDEÇAL, ZENCEFİL FAMİLYASINA AİT BİR DOĞU HİNDİSTAN BİTKİSİNİ( CURCUMA LONGA ) KÖKÜNÜN ÖĞÜTÜLMÜŞ HALİDİR. KİŞNİŞ, ZENCEFİL, ÇİLİ, KARABİBER, KİMYON, HARDAL, REZENE VE KAKULE İLE YAPILAN KÖRİ TOZUNUN YÜZDE 20 İLA 30 UNU OLUŞTURUR.ANCAK BURADA ÜZERİNDE DURDUĞUMUZ ZERDEÇALIN TADI DEĞİL,BAZILARI BİNLERCE YIL ÖNCE HİNDİSTAN'IN ANTİK AVURYEDA TIP BİLİMİ TARAFINDAN TANIMLANAN POTANSİYEL SAĞLIK ETKİLERİDİR. ZERDEÇALIN MİDE RAHATSIZLIKLARINA, YARALARA İYİ GELDİĞİNİ VE KANI TEMİZLEDİĞİ SÖYLENİR. BU GÜN BU BAHARAT HİNDİSTAN'DA BURKULMA VE ZORLANMALAR İÇİN BİR HALK İLACI OLARAK KULLANILIR. BU TÜR SORUNLARDA BİZ ASPRİNİ  YA DA DİĞER BAZI STEROİD YAPISINDA OLMAYAN ANTİENFLAMATUAR İLAÇLAR KULLANIRIZ. ZERDEÇALİN İÇERİĞİNDE BENZER FONKSİYONLARA SAHİP BAZI MADDELER OLABİLİR Mİ?

MODERN ARAŞTIRMALAR, ZERDEÇALİN AĞIRLIĞININ %10'UNU OLUŞTURAN VE SAĞLIĞA YARARLI OLMASINI SAĞLAMASI BAKIMINDAN EN OLASI ADAY OLAN KURKUMİNİ TESPİT ETMİŞTİR. LABORATUAR DENEYLERİNDE KURKUMİN, PROİNFLAMATUAR PROSTAGLANDİNLERİN OLUŞUMUNU KOLAYLAŞTIRAN SİKLOOKSİJENAZ -2 ENZİMİNİN FAALİYETİNİ ENGELLER. BU ENZİMİ BAŞKA HANGİ KİMYASALLAR ENGELLER, TAHMİN EDİN. ASPRİN DE DAHİL OLMAK ÜZERE STEROİD YAPISINDA OLMAYAN ANTİENFLAMATUAR İLAÇLAR. GÖRÜLDÜĞÜ KADARIYLA BU İLAÇLARLA KURKUMİNİN BİR ORTAK NOKTASI OLSA DA İNFLAMASYONUN TEDAVİSİNDE BAŞKA BİR ROL DAHA OYNAR. COX-2'Yİ ENGELLEME ETKİSİNE EK OLARAK ZERDEÇAL AYNI ZAMANDA İNFLAMATUAR MADDELERİ KODLAYAN ÖZEL GENLERİ HAREKETE GEÇİRMESİYLE BİLİNEN NF-B ADLI PROTEİNİN ÜRETİLMESİNE DE ETKİ EDER. 
EPİDEMİYOLOGLAR , HALKIN GÜNDE ORTALAMA 2 İLA 3 GRAM ZERDEÇAL TÜKETTİĞİ HİNDİSTAN'DAKİ KOLON KANSERİ VAKA SAYISININ BATI'DAKİNİN KABACA SEKİZDE BİRİ OLDUĞUNU BELİRTMİŞLERDİR.

GEÇMİŞTE BARSAĞINDA KANSERE DÖNÜŞME OLASILIĞI OLAN  POLİPLER BULUNAN BEŞ HASTAYA GÜNDE ÜÇ SEFER 480 MİLİGRAM KURKUMİN VE 20 MİLİGRAM KUERSETİN VERİLDİ.KUERSETİN  GENELLİKLE ELMA, SOĞAN, ÇAY VE NARENCİYEDE BULUNAN BİR ANTİOKSİDANDIR, KOLON KANSERİ RİSKİNİN DÜŞÜRÜLMESİYLE İLİŞKİSİ VARDIR.ALTI AY SÜREN TEDAVİDEN SONRA HASTALARIN BEŞİNDE DE DAHA KÜÇÜK VE DAHA AZ MİKTARDA POLİP SAPTANDI.DENEYDE KULLANILAN KUERSETİN MİKTARI BESİNLERDEN KOLAYCA ALINABİLİRKEN  KURKUMİN KÖRİDEN ALINABİLECEK DOZDAN ÇOK DAH FAZLAYDI. YİNE DE BU KÜÇÜK DENEY, DÜZENLİ KURKUMİN TÜKETİMİNİN KOLON KANSERİNİN ÖNLENMESİNDE ETKİLİ OLABİLECEĞİ FİKRİNİ DESTEKLİYOR. 

HİNTLİLERDE BİZİM DÖRTTE BİRİMİZ KADAR MEME KANSERİ, YİRMİDE BİRİMİZ KADAR PROSTAT KANSERİ VAKASI OLDUĞUNA GÖRE ARAŞTIRMACILAR BURADA DA GÖZLERİNİ UMUTLA ZERDEÇALE ÇEVİRMİŞLERDİR. HOUSTONDAKİ M.D ANDERSON KANSER MERKEZİ'NDEN DR BHARAT AGGARWAL, ZERDEÇALLE İLGİLİ BELKİ DE DÜNYANIN ÖNDE GELEN OTORİTESİDİR. DR AGGARWALL, HASTALIĞI AKCİĞERLERİNE SIÇRAMIŞ BİR HASTADAN ALINAN MEME KANSERİ HÜCRELERİNİ FARELERE ENJEKTE ETTİ.FARELERİN GELİŞTİRDİĞİ TÜMÖRLER MEME AMELİYATI YAPILIYORMUŞ GİBİ ALINDI. DAH SONRA HAYVANLARIN TEDAVİSİ İÇİN BAZILARINA KURKUMİN , BAZILARINA DA YAYGIN OLARAK KULLANILAN BİR KANSER İLACI PACLİTAXEL VERİLDİ, BAZILARINA İKİSİNİN BİLEŞİMİNDEN OLUŞAN BİR TEDAVİ UYGULANDI, BAZILARI İSE HİÇ TEDAVİ GÖRMEDİ, EN ETKİLİ TEDAVİ KURKUMİN İLE İLAÇ KARIŞIMIYDI, HAYVANLARIN YALNIZCA %22 Sİ AKCİĞER KANSERİ GELİŞTİRDİ, ASIL ŞAŞIRTICI OLAN KURKUMİNİN TEK BAŞINA PACLİTAXELDEN DAHA ETKİLİ OLMASIYDI.

KURKUMİNİN ALZHEİMER GELİŞİMİNİ ÖNLEDİĞİ  VE HAFIZA KAPASİTESİNİ GELİŞTİRMEYE DAİR DE OLUMLU ETKİLERİNİN OLDUĞU PEK ÇOK ÇALIŞMA MEVCUT, ÖĞÜNLERİNİZE ZERDEÇALLA TATLANDIRILMIŞ SEBZE YEMEKLERİ EKLEMEK KESİNLİKLE İYİ BİR FİKİR, BİRAZ PUL BİBER DE EKLEMEYİ UNUTMAYIN ÇÜNKÜ KURKUMİNİN EMİLİMİNİ HATIRI SAYILIR DÜZEYDE ARTIRMAYA YARDIMCI OLUYOR. 

0yorum