TAM TAHILLAR VE ÇÖZÜNMEZ LİFLER

Ekmek, Hububat Ürünleri, Yulaf, Arpa, Buğday, Un

KALP HASTALIĞI, KANSER, DİYABET VE DİVERTİKÜLİT RİSKİNİ AZALTTIĞI KANITLANAN YENİ BİR GIDA TAKVİYESİNİN PİYASAYA ÇIKTIĞINI FARZ EDİN , ÜSTELİK KİLO ALMAYI DA ÖNLÜYOR OLSUN, EMİNİM PEK ÇOĞUMUZ BU TAKVİYEYİ ALIP KULLANMAK İSTERİZ DEĞİL Mİ ? NE YAZIK Kİ ANLATTIĞIMIZ ÖZELLİKTE BİR GIDA TAKVİYESİ YOK FAKAT YUKARIDA SIRALANAN YARARLARI ELDE EDEBİLMEK İÇİN BESLENME DÜZENİNDE YAPILACAK BASİT BİR DEĞİŞİKLİK VAR, GÜNDE 3 PORSİYON TAHIL TÜKETEREK, BAHSETTİĞİMİZ YARARLARI DOĞAL BİR BİÇİMDE TAHILLAR İLE SAĞLAYABİLİRİZ. 
BASİTÇE İFADE ETMEK GEREKİRSE TOHUMLAR, BAŞKA BİTKİLERİN YETİŞMESİNE OLANAK SAĞLAYAN BİTKİSEL YAPILARDIR VE OT FAMİLYASINDAN OLANLAR TAHIL OLARAK BİLİNİR. HER TAHIL 3 BİRİMDEN OLUŞUR: EMBRİYO, ENDOSPREM VE KEPEK. EMBRİYO POLANLE DÖLLENEBİLEN BİR BİLEŞENDİR. ENDOSPERM BÜYÜK ORANDA NİŞASTADIR VE EMBRİYONUN BÜYÜMEK İÇİN İHTİYAÇ DUYDUĞU ENERJİYİ SAĞLAR , KEPEK İSE TOHUMU KORUYAN SERT VE LİFLİ DIŞ KABUKTUR. TAHILLAR BÜTÜN OLARAK KURUTUP ÖĞÜTÜLDÜKTEN  SONRA UN HALİNE GETİRİLEREK  PİŞİRİLİP TÜKETİLEBİLİR. ATALARIMIZ KEŞFETTİĞİ GİBİ TAM  TAHIL UNUNUN SAKLAMASI ZORDUR, EMBRİYONUN İÇİNDEKİ YAĞLAR ÇABUCAK DEFORME OLABİLİR, ÖTE YANDAN ELENEREK EMBRİYODAN VE KEPEKTEN AYRIŞTIRALABİLEN ENDOSPERMDEN YAPILAN UN UZUN SÜRE DAYANIR VE DAHA HOŞA GİDEN BİR KOKUSU VE TADI VARDIR ANCAK BESİN DEĞERİ AÇISINDAN TAM TAHIL UNUYLA , İŞLENMİŞ UNU KARŞILAŞTIRMAK İSTERSENİZ KIYAS KABUL ETMEZ ŞÜPHESİZ Kİ AYRIŞTIRILMAMIŞ TAM TAHIL UNU VİTAMİN VE MİNERAL BAKIMINDAN OLDUKÇA ZENGİNDİR. BARSAKTAKİ KANSEROJEN MADDELER LİF SAYESİNDE SEYRELTİLİR , BESİNLERİN BARSAKTAN GEÇİŞ SÜRECİNİ KISALTIR, KOLONİK BAKTERİLER TARAFINDAN SİNDİRİLİP ANTİKANSER ETKİYE SAHİP OLAN KISA ZİNCİRLİ YAĞ ASİTLERİ SALGILANMASINI SAĞLAR, BARSAKTAKİ SAFRA ASİTLERİNİN EMİLİMİNİ  OLUMLU ETKİLER , BU ASİTLER SİNDİRİMİ ARTTIRMAK İÇİN KARACİĞERDE SENTEZLENİR VE NORMAL OLARAK BARSAK DUVARINDAN YENİDEN EMİLİRLER ANCAK LİF MEVCUTSA BUNU YAPAMAZLAR, BU DURUMDA KARACİĞER DAHA FAZLASINI ALMAK ZORUNDA KALIR VE BUNU YAPARKEN KULLANDIĞI HAMMADDE KOLESTEROLDÜR, SONUÇTA HEM KANDAKİ KOLESTEROL SEVİYESİ DÜŞER HEM DE KALP HASTALIĞI RİSKİ AZALIR..
TAM TAHILDA LİFİN ÖTESİNDE BAŞKA MADDELER DE VARDIR. ANTİOKSİDAN KAYNAĞI KABUL EDİLEN MEYVELER VE SEBZELER GİBİ TAM TAHILLAR DA ÇOK ÇEŞİTLİ VİTAMİNLER VE MİNERALLER İÇERİRLER. AYRICA ANTİKANSER ETKİLER GELİŞTİREN LİGNAN, KANI PIHTILAŞMA RİSKİNİ AZALTAN RUTİN VE TAM TAHIL BAKIMINDAN ZENGİN BİR BESLENME BİÇİMİNİ SAĞLAYACAĞI YARARLARLA BAĞLANTILI OLABİLECEK KİM BİLİR BAŞKA KAÇ TAN FİTOKİMYASAL İÇERİR. SİZE BU YARARLARI DOĞRULAYACAK BİR SÜRÜ ÇALIŞMA SIRALAYABİLİRİM, ÜÇ YA DA DAHA FAZLA PORSİYON TAM TAHILIN İNSÜLİN DİRENCİNİ NASIL AZALTTIĞIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR , GÜNDE 40 GRAM TAM TAHIL YEMENİN ORTA YAŞTA KİLO ALIMINI BELİRGİN BİR BİÇİMDE NASIL DÜŞÜRDÜĞÜNÜ GÖSTEREN ÇALIŞMALAR, TAM TAHILIN TANSİYONU  DÜŞÜRMESİYLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR YA DA BİRKAÇ KASE TAM TAHIL GEVREĞİNİN KARDİYOVASKÜLER RİSKİNİ %30 ORANINDA DÜŞÜRMESİ İLE İLGİLİ OLANLAR...VE DAHA PEK ÇOK TAHILLARIN FAYDASINI GÖSTEREN  ÇALIŞMA  MEVCUT. GÜNDE 3 PORSİYON TAM TAHILI NASIL ALACAKSINIZ? GAYET  KOLAY, BİR PORSİYONUN KARŞILIĞI, 30 GRAM  TAHIL GEVREĞİ, BİR DİLİM TAM BUĞDAY EKMEĞİ YA DA YARIM KASE ( 125 MİLİLİTRE) PİŞMİŞ TAM TAHIL PİLAVI YA DA MAKARNASIDIR. 
SAĞLADIĞI FAYDALARI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE TAM TAHILLAR  TÜM SOFRALARIN BAŞTACI OLMALIDIR. 

0yorum