HAMİLELİK DÖNEMİ İÇİN SAĞLIKLI BESLENME İLKELERİ

Besin Piramidi, Beslenme Piramidi, Beslenme, Besin

ANNE ADAYLARININ EN HEYECANLI , EN MUTLU  OLDUKLARI EVRE OLSA GEREK , DÜNYAYA BEBEKLERİNİN GELİŞİNİ BEKLEDİKLERİ DÖNEM, HEM RUHEN HEM DE BEDENEN ÇIKILAN BU  SERÜVENDE , ANNE VE BEBEĞİN DAHA SAĞLIKLI OLMASI İÇİN  UYGULANABİLECEK BAZI BASİT VE ETKİLİ KURALLAR İLE HAMİLELİK DÖNEMİ ÇOK DAHA GÜZEL HALE GETİRİLEBİLİR. 
1.ÖĞÜNLER SIK VE AZ PORSİYONLAR HALİNDE OLMALI, UZUN SÜRE AÇLIK YA DA AŞIRI DOLU BİR MİDEDEN KAÇINILMALI
2. DIŞARIDAN ALINAN YA DA EVDE HAZIRLANAN TÜM BESİNLERDE HİJYEN VE TAZELİĞE DİKKAT EDİLMELİ
3.SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETİMİ DÜZENLİ  HALE GELMELİ ,
4.YUMURTA VE ET ÜRÜNLERİ  MİKROBİYOLOJİK AÇIDAN , İYİ PİŞİRİLEREK TÜKETİLMELİ.
5.BESİNSEL ÇEŞİTLİLİK SAĞLANMALI 
6.AŞIRI YAĞLI , TATLI , BAHARATLI VE ENERJİ YOĞUNLUĞU YÜKSEK GIDALARDAN KAÇINILMALI, BU DÖNEMDE YANLIŞ BESLENME ALIŞKANLIĞINA BAĞLI OLARAK ALINAN FAZLA KİLOLARIN NE ANNEYE NE DE BEBEĞE HİÇ BİR FAYDASI YOK, ÖNEMLİ OLAN YETERLİ VE DENGELİ BESLENMEKTİR. 
7.SU TÜKETİMİNE DİKKAT EDİLMELİ, GÜNDE EN AZ 8-10 SU BARDAĞI SU TÜKETİLMELİ, YAZ AYLARINDA BU MİKTAR 15 SU BARDAĞINA KADAR ÇIKARTILABİLİR.
8. KABIZLIĞI ENGELLEMEK İÇİN  BOL SU TÜKETEREK , KABUĞU İLE YENEBİLECEK MEYVELERİ İYİCE YIKADIKTAN SONRA TÜKETİP , HER ÖĞÜN SEBZE YEMEĞİ YA DA SALATAYA AĞIRLIK VEREREK VE RİSKLİ GEBELİK YA DA DOKTORUNUZUN HERHANGİ BİR YASAĞI YOKSA DÜZENLİ YÜRÜYÜŞ YAPARAK BU PROBLEMİ KOLAYCA ÇÖZEBİLİRSİNİZ.
9. HAMİLELİK DÖNEMİ, ZAYIFLAMA DİYETİ YAPMAK İÇİN UYGUN BİR EVRE DEĞİLDİR, DENGELİ VE KONTROLLÜ BESLENMEK ŞARTTIR , AŞIRI KİLO ALIMINDAN DA  SAKINMAK GEREKİR, DAHA DETAYLI VE KİŞİYE ÖZEL GEBELİK PROGRAMLARI İÇİN  DOKTOR TAKİBİNE İLAVE  MUTLAKA DİYETİSYEN BAŞVURUNUZ. 

0yorum