HAFIZA VE BİLİŞSEL PERFORMANSINIZI GÜÇLENDİRECEK BESİNLER

 


DOĞRU BESLENME İLE HEM MENTAL KAPASİTENİZ ARTACAK HEM DE HAFIZANIZ GELİŞİP GÜÇLENECEK, PEKİ BU NASIL MÜMKÜN? GÜNLÜK BESLENME RUTİNİNİZE EKLEYECEĞİNİZ DOĞAL VE SAĞLIKLI SEÇİMLER İLE  KISA SÜREDE ETKİLİ SONUÇLARA ULAŞABİLİRİSİNİZ. 

1.  TAM TAHILLAR

TAM TAHIL EKMEĞİ , BUĞDAY KEPEĞİ , RUŞEYM , AŞURELİK BUĞDAY , BULGUR GİBİ  TAM TAHIL İÇERİ OLAN BESİNLER İÇERDİĞİ TİAMİN VE DİĞER B GRUBU VİTAMİNLER DOLAYISIYLA GÜÇLÜ HAFIZAYA SAHİP OLABİLMEK İÇİN GÜNLÜK BESLENMEMİZDE MUTLAKA BULUNMALIDIR, ÖZELLİKLE TİAMİN EKSİKLİĞİ ÖĞRENME FOKSİYONUNU OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR. AYRICA TİAMİN YAŞLANMAYA KARŞI KORUYUCU ETKİLİ OLUP KATARAKTI ENGELLEMEYE DE YARDIMCIDIR. 

2.BALIK

BALIK YAĞI , CEVİZ, KETEN TOHUMU GİBİ BESİNLERDE BULUNAN AMA TEMEL KAYNAĞI BALIK OLAN OMEGA 3  , DHA DAN ZENGİN OLMASI NEDENİYLE BEYİN FONKSİYONLARININ GELİŞİMDE OLDUKÇA ÖNEMLİDİR. DHA YAĞ ASİTİ ALIMININ DÜŞMESİ ALZHEİMER VE HAFIZA KAYBI GELİŞİMİNDE ROL OYNAMAKTADIR. BUNU ENGELLEMEK İÇİN HAFTADA 2 KEZ SARDALYA , RİNGA , DENİZ LEVREĞİ YA DA HAMSİ GİBİ OMEGA 3 BAKIMINDAN ZENGİN BALIKLAR TÜKETİLMELİDİR. 

3.YABANMERSİNİ

BÖĞÜRTLEN FAMİLYASINDAN OLAN BU MUCİZEVİ MEYVE İÇERDİĞİ POLİFENOLLER , SALİSİLİK ASİT, KAROTENLER, LİF, FOLİK ASİT, C VİTAMİNİ, B VİTAMİNİ , POTASYUM, MANGANEZ, MAGNEZUM, DEMİR , RİBOFLAVİN, NİASİN VE FİTOÖSTROJENLER SEBEBİYLE TAM BİR SAĞLIK DEPOSUDUR. SADECE 1 PORSİYONU BEŞ PORSİYON KADAR HAVUÇ ,ELMA ,BROKOLİ VE BALKABAĞI KADAR ANTİOKSİDAN MADDE İÇERİR. ALZHEİMERİ ENGELLEMEK İÇİN GÜNDE 1 SU BARDAĞI MUTLAKA TÜKETİLMELİDİR. TUFTS ÜNİVERSİTESİNDE YAPILAN BİR ÇALIŞMAYA GÖRE YABANMERSİNİ KISA SÜRELİ HAFIZA KAYBINI İYİLEŞTİRMEDE ETKİLİDİR. 

4. DOMATES

DOMATESTE BULUNAN VE GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN OLAN LİKOPENİN, ALZHEİMER VE DEMANSIN GELİŞİM SÜRECİNDE OLUŞAN HÜCRE ZARARINI ÖNLEMEKTE ETKİLİ OLDUĞU GÖSTERİLMİŞTİR. KANSERİ ÖNLEMEDE DE ETKİSİ OLDUKÇA BÜYÜKTÜR. 1995 YILINDA 47000 KİŞİ İLE  YAPILAN ÇALIŞMADA HAFTADA 10 DAN FAZLA DOMATES TÜKETEN , DOMATES SUYU İÇEN BİREYLERDE PROSTAT KANSERİ RİSKİNİN  %35  ORANINDA AZALDIĞI GÖSTERİLMİŞTİR. VÜCUDUN  GÜNLÜK 22 MG LİKOPEN  GEREKSİNİMİ VARDIR. YARIM SU BARDAĞI DOMATES PÜRESİNDE 27.2 MG, 1 SB DOMATES SUYUNDA 22 MG , 1 DİLİM KARPUZDA 13 MG , 5 ÇERİ DOMATESTE 2.2 MG , ORTA BOY BİR DOMATESTE 3.2 MG LİKOPEN VARDIR. SALÇANIN LİKOPEN İÇERİĞİ DAHA YÜKSEKTİR. ISIL İŞLEM LİKOPENİN VÜCUTTA ETKİNLİĞİNİ  OLUMLU ETKİLEMEKTEDİR. 

5.ÜZÜM VE ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ 

SON YAPILAN ÇALIŞMALAR KIRMIZI ÜZÜM KABUĞUNDA ANTİOKSİDAN MADDELERİN ÇOK YOĞUN BULUNDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR. ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAPISINDA PROSİYANİDİN İSİMLİ KUVVETLİ BİR ANTİOKSİDAN MADDE VARDIR, BU MADDE C VİTAMİNİNİN ETİKSİNİ ARTIRDIĞI GİBİ KÜÇÜK KILCAL DAMARLARDAKİ SERBEST RADİKAL HASARINI ÖNLER, KOLLAJEN DENİLEN DAMARIN ELASTİKİYET VE SAĞLAMLIĞINI SAĞLAYAN MADDENİN ÜRETİMİNİ ARTIRIR. ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNDE BULUNAN ANTİOKSİDANLAR C VİTAMİNİNDEN 20-40 KAT DAHA FAZLA ANTİOKSİDAN ETKİYE SAHİPTİR. MENTAL KAPASİTE ÜZERİNDE DE ETKİSİ OLDUKÇA OLUMLUDUR. 

6.KABAK ÇEKİRDEĞİ 

İYİ BİR GÜN İÇİN TEK İHTİYACIMIZ OLAN HAFIZA VE DÜŞÜNME KAPASİTESİNİ ARTIRICI, YETERLİ MİKTARDA ÇİNKO TÜKETMEKTİR. BU DA  GÜNDE 1 AVUÇ KABAK ÇEKİRDEĞİ TÜKETİMİ İLE MÜMKÜNDÜR. ÇİNKO VÜCUT DİRENCİNİ GÜÇLENDİRMEDE ETKİLİDİR.BU ETKİ VÜCUTTA BAKIR-ÇİNKO SÜPEROKSİT DİSMUTAZ İSİMLİ ANTİOKSİDAN BİR ENZİMİN YAPISINA GİREREK SAĞLANMAKTADIR.  GÜNLÜK İHTİYAÇ ORTALAMA 11 MG KADARDIR. 

7. BROKOLİ 

BİLİŞSEL FONKSİYONU  VE BEYİN GÜCÜNÜ GELİŞTİRDİĞİNE DAİRPEK ÇOK ÇALIŞMADA YER ALAN BROKOLİ KANSERDEN KORUYAN , KARACİĞERİ DESTEKLEYEN OLDUKÇA SAĞLIKLI BİR SEBZEDİR. 

8.ADAÇAYI 

SALVİA OFFİCİNALİS OLARAK DA BİLİNEN ADAÇAYININ   HAFIZAYI GELİŞTİRİCİ ROLÜ OLDUĞU DA BULUNMUŞTUR. İÇERİĞİNDE KARNOSOL, KARNOSİK ASİT, ROSMANOL VE ROSMARİC ASİT BULUNMAKTADIR. 

 

0yorum