TURUNÇGİLLER VE 'SÜPER' FLAVONOİDLER

 


SONBAHARIN ARTIK ETKİSİNİ YAVAŞÇA YİTİRİP KIŞA DOĞRU ADIM ADIM YAKLAŞTIĞIMIZ ŞU GÜNLERDE,  NARENCİYE GÜNLÜK BESLENMEMİZDE  YERİNİ ALMAYA BAŞLADI, HEP C VİTAMİNİ VE CİDDİ BİR ANTİOKSİDAN  KAYNAĞI OLARAK BİLDİĞİMİZ BU MEYVENİN İÇİNE ASLINDA ŞU ZAMANLARA KADAR PEK BİLMEDİĞİMİZ , SAĞLIĞA YARARLI PEK ÇOK BİYOAKTİF BİLEŞEN OLDUĞUNU YENİ YENİ ÖĞRENMEKTEYİZ, ÖZELLİKLE KOLESTEROL İLE İLGİLİ NARENCİYENİN ETKİSİNİN OLUMLU YÖNDE OLDUĞUNA DAİR KANITLAR MEVCUT. HAYDİ GELİN YAKINDAN BAKALIM. 

PEK ÇOK İNSANA GÖRE KOLESTEROL KÖTÜ BİR SÖZCÜK, MEDYADAN ELDE EDİLEN BİLGİLER İLE YOLA ÇIKTIĞIMIZDA YÜKSEK KOLESTEROL TEHŞİSİ KONMUŞ KİŞİLERİN CENAZE İŞLEMLERİNE HEMEN BAŞLAMASI GEREKTİĞİ GİBİ BİR İZLENİME DE KAPILABİLİRİZ. YÜKSEK KOLESTEROLÜN KALP HASTALIKLARI İÇİN RİSK FAKTÖRÜ OLDUĞU DOĞRUDUR ANCAK BU PEK ÇOK FAKTÖRDEN SADECE BİRİDİR. YÜKSEK TANSİYON, AİLEDE KALP HASTALIĞI ÖYKÜSÜ, DİYABET , FİZİKSEL AKTİVİTE AZLIĞI, KİRLİ HAVAYA MARUZ KALMAK DA BUNDA ROL OYNAYAN FAKTÖRLERDİR. ASLINDA KALP KRİZİ GEÇİREN İNSANLARIN YARISI NORMAL YA DA NORMALİN ALTINDA KOLESTEROL SEVİYELERİNE SAHİPTİR, YİNE DE KOLESTEROLÜNÜZ  YÜKSEK ÇIKARSA BUNU DÜŞÜRMEK İÇİN  ÇABA SARFETMELİSİNİZ.

 SON YILLARDA DOĞAL ÜRÜN FORMÜLLÜ BESİN TAKVİYELERİNİN KOLESTEROLÜ DÜŞÜRDÜĞÜNE DAİR  PEK ÇOK İDDİA SÖZ KONUSU, BU MADDELERİN ARASINDA TURUNÇGİLLERİN KABUĞUNDA BULUNAN TANGERİTİN, HESPERİDİN VE NARİNGİN GİBİ POLİMETOKSİLLİ FLAVONLAR ( PMF) VARDIR. BUNLARA ÖZEL İLGİ GÖSTERİLMESİNİN  PEK ÇOK NEDENİ VAR. ÖNCELİKLE PMF 'LER ANTİOKSİDANDIR, VE BU NEDENLE KOLESTEROLÜN DAHA TEHLİKELİ OLAN OKSİTLENMİŞ FORMUNA DÖNÜŞMESİNİ ENGELLEME POTANSİYELİNE SAHİPTİR. AYNI ZAMANDA KÜLTÜRÜ YAPILMIŞ HÜCRELERLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR, STATİN HAPLARI GİBİ PMF'LERİN KOLESTEROL VE TRİGLİSERİTLERİN BİRLEŞMESİNİ ENGELLEDİĞİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR. YAPILAN ÇALIŞMALARDA HAMSTERLARIN YİYECEKLERİNE TANGERİTİN KATILMASI SONUCU LDL ( MEŞHUR KÖTÜ KOLESTEROL )  SEVİYELERİNİN YÜZDE KIRKLARA KADAR DÜŞÜRDÜĞÜNÜ BULMUŞTUR. FAKAT KÜÇÜK BİR SORUN VAR O DA ŞU Kİ TEDAVİ EDİCİ DOZU YAKALAYABİLMEK İÇİN 20 BARDAK PORTAKAL SUYU TÜKETEMEK GEREKİYOR , NORMAL ŞARTLARDA NE YAZIK Kİ BUNU SAĞLAMAK İMKANSIZ, YİNE DE ARAŞTIRMACILAR BU KONU ÜZERİNDE  ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRMELERE DEVAM EDİYORLAR. 

AYRICA TURUNÇGİLLERDEKİ C VİTAMİNİ KONSANTRASYONU VE BEDEN KÜTLE İNDEKSİ, VÜCUT YAĞI VE BEL ÇEVRESİ TERS İLİŞKİLİ, BULUNMUŞTUR.ORTA BOY BİR PORTAKALDA YAKLAŞIK 83 MG C VİTAMİNİ BULUNMAKTADIRPORTAKAL VE KABUĞUNDA,MANDALİNA , LİMON VE GREYFURT GİBİ MEYVELERDE  BULUNAN LİMONEN İSİMLİ MADDENİN DE KANSERDEN KORUYUCU ETKİLERİ TESPİT EDİLMİŞTİR.ÖZELLİKLE BU NARENCİYELERİN ACI KABUĞU ALTINDA BULUNAN BEYAZ KISMINI DA TÜKETMEKTE YARAR VAR .YİNE PORTAKAL KABUĞU ÖZÜNÜN HAMSTERLARDA İNSÜLİNE KARŞI DİRENCİ AZALTTIĞININ KANITLANDIĞINI SÖYLEMELİYİZ. KANSERİ ÖNLEMEK ADINA BİLE UMUT BÜYÜK , LABORATUVAR ORTAMINDA TANGERİTİN İNSAN MEME KANSERİ HÜCRELERİNİN BÜYÜMESİNİ ENGELLİYOR TIPKI YAYGIN BİR ŞEKİLDE  KULLANIMI OLAN TOMOXİFEN İLACI GİBİ. 

YİNE DE ONLARI 'SÜPER' OLARAK TANIMLAYABİLMEMİZ İÇİN PEK ÇOK DETAYLI ÇALIŞMA GEREKLİ. BESLENMEMİZDE KURACAĞIMIZ GÜNLÜK DENGE VE DÜZENLİ TÜKETECEĞİMİZ 2 ADET TURUNÇGİL  SAĞLIĞIMIZI UZUN DÖNEM KORUMAYA KATKI SAĞLAYACAKTIR. 

0yorum