SON ZAMANLARIN TREND BESİNİ AVOKADOYA DAİR HER ŞEY

 


AVOKADO VEYA PERSEA AMERİCANA , LAURACEAE FAMİLYASINA AİT BİR MEYVEDİR .YEŞİL, ARMUT BİÇİMLİ, BESLEYİCİ YOĞUN MEYVELİ, YAPRAK DÖKMEYEN TROPİKAL BİR AĞAÇTIR . KREMSİ, KADİFEMSİ DOKUSU VE YUMUŞAK TADA SAHİPTİR. 

AVOKADO, ÖZELLİKLE SON YILLARIN EN POPÜLER BESİNLERİNDEN BİRİ HALİNE GELDİ. PEK ÇOK  FAYDALI BESİN ÖĞESİ İÇERMESİNİN   ÜNÜNDE ROLÜ OLDUKÇA BÜYÜK.

ORTA BOY BİR AVOKADONUN YARISI 114 KALORİ VE 10 GRAM YAĞ İÇERİR. 

AVOKADODAKİ YAĞIN YAKLAŞIK YÜZDE 64'Ü TEKLİ DOYMAMIŞ OLUP, LDL (KÖTÜ) KOLESTEROL SEVİYELERİNİ DÜŞÜREREK KALP KRİZİ VE FELÇ RİSKİNİ AZALTIR .

BOLCA  KALORİ KARŞILIĞINDA ÇOK AZ BESİN ÖĞESİ SAĞLAYAN VEYA VÜCUDA HİÇBİR FAYDASI OLMAYAN   ABUR CUBUR YİYECEKLERİN AKSİNE, AVOKADO SAĞLIKLI BİR DİZİ VİTAMİN VE MİNERAL  İÇERMEKTEDİR . BUNLARA FOLİK ASİT VE B6, C, E VE K VİTAMİNLERİ DAHİLDİR.

AVOKADO ÖZELLİKLE KAN BASINCINI DÜŞÜREN POTASYUM (AVOKADO MUZDAN DAHA FAZLA POTASYUM İÇERİR ) VE LİF AÇISINDAN ZENGİNDİR . BİR AVOKADONUN YARISI, GÜNDE İHTİYACINIZ OLAN MİKTARIN YÜZDE 20'Sİ OLAN YAKLAŞIK 5 GRAM LİF İÇERİR.

RANDOMİZE, KONTROLLÜ BİR BESLENME ÇALIŞMASINDA, ARAŞTIRMACILAR GÜNDE BİR AVOKADO YEMENİN, AŞIRI KİLOLU VEYA OBEZ YETİŞKİNLERDE DAHA DÜŞÜK LDL SEVİYELERİ (ÖZELLİKLE KÜÇÜK, YOĞUN LDL PARÇACIKLARI) VE OKSİTLENMİŞ LDL İLE İLİŞKİLİ OLDUĞUNU BULMUŞLARDIR.

ARAŞTIRMACILAR, BİR ÖĞÜNÜN PARÇASI OLARAK HER GÜN AVOKADO YİYEN İNSANLARIN, LİFLERİ PARÇALAYAN VE BAĞIRSAK SAĞLIĞINI DESTEKLEYEN METABOLİTLER ÜRETEN DAHA FAZLA  FAYDALI BAĞIRSAK BAKTERİLERİNE    SAHİP OLDUĞUNU BULDULAR.  GASTROİNTESTİNAL FLORALARINDA DA OLUMLU GELİŞMELER GÖZLEMLENDİĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

AYRICA AVOKADO GÖZ SAĞLIĞI  İLE BAĞLANTILI OLAN VE MEYVENİN İÇ KISMINA RENGİNİ VERMEYE YARDIMCI OLAN KAROTENOİDLER LUTEİN VE ZEAKSANTİN İÇERİR  . CONSUMER REPORTS'UN ESKİ BAŞ TIBBİ DANIŞMANI OLAN MARVİN M. LİPMAN, “BU ANTİOKSİDANLAR GÖZÜN RETİNASINDA VE LENSİNDE BİRİKİYOR” DİYOR. "ORADA, MAVİ UV IŞINLARINI GÜNEŞTEN FİLTRELEDİKLERİ VE BU GÖZ PARÇALARINA ZARAR VEREBİLECEKLERİ - MAKÜLER DEJENERASYONU VE MUHTEMELEN KATARAKTI ÖNLEMEYE YARDIMCI OLDUKLARI DÜŞÜNÜLÜYOR." BELİRTMİŞTİR.

ISPANAK VE LAHANA GİBİ KOYU YAPRAKLI YEŞİLLİKLER, BROKOLİ VE KABAK GİBİ DİĞER KOYU YEŞİL SEBZELER VE YUMURTA SARISI DA BU İKİ SAĞLIKLI BİLEŞİĞİN KAYNAKLARIDIR. ANCAK AVOKADO, TEKLİ DOYMAMIŞ YAĞLAR AÇISINDAN ZENGİN OLMANIN EK AVANTAJINA DA SAHİPTİR; BAZI ARAŞTIRMALAR, MAKÜLER DEJENERASYON RİSKİNİ AZALTMAYA YARDIMCI OLABİLECEĞİNİ ÖNE SÜRMEKTEDİR.

AVOKADODAKİ YAĞ, VÜCUDUN SADECE AVOKADONUN KENDİSİNDEN DEĞİL , AYNI ZAMANDA YEDİĞİNİZ DİĞER MEYVE VE SEBZELERDEN DE LUTEİN VE ZEAKSANTİN GİBİ ANTİOKSİDANLARI DAHA İYİ EMİLİMİNE YARDIMCI OLUR . BU YÜZDEN SALATALARDA YARIM AVOKADO KULLANMANIZ FAYDALI OLACAKTIR. FAKAT YİNE DE YAĞ ORANI NEDENİYLE  TÜKETİLEN PORSİYONA DİKKAT EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR. 


0yorum