BROKOLİ VE SÜLFORAFAN

 KIŞIN EN SEVİMLİ SEBZELERİNDEN BİRİ DE BROKOLİ , ÇİÇEĞE BENZER GÖRÜNTÜSÜ İLE SOFRALARI HEM SALATA HEM GARNİTÜR OLARAK SÜSLÜYOR PEKİ  GÜZELLİĞİ SADECE GÖRÜNTÜSÜNDE Mİ? KESİNLİKLE DEĞİL! İÇERDİĞİ BİYOAKTİF BİLEŞENLER VE GÜÇLÜ ANTİOKSİDANLAR NEDENİ İLE DE BÜYÜK SAYGIYI  HAK EDİYOR. GELİN YAKINDAN BAKALIM.BROKOLİ PEK ÇOK VİTAMİN VE MİNERALİ ÖZÜNDE BULUNDURMAKTA, BUNLAR KALSİYUM , MANGANEZ, POTASYUM , MAGNEZYUM, FOSFOR, RİBOFLAVİN, FOLAT, KARATENOİDLER , K VİTAMİNİ VE C VİTAMİNİDİR. GÜNDE EN AZ YARIM SU BARDAĞI YENMESİ ÖNERİLMEKTEDİR. VEJETARYENLER İÇİN İYİ BİR DEMİR KAYNAĞIDIR , AYRICA SİGARA KULLANANLARIN DA BROKOLİYİ ANTİOKSİDAN OLARAK MUTLAKA TÜKETMESİ ÖNERİLMEKTEDİR. 

1 SU BARDAĞI BROKOLİDE 41 MG KALSİYUM, 76 MG C VİTAMİNİ, 50 MG FOLAT  VARDIR. 

AYRICA BROKOLİNİN İÇİNDE SÜLFORAFAN ADLI BİR BİLEŞEN BULUNMAKTA, SÜLFORAFAN LABORATUVAR DENEYLERİNDE ANTİKANSER ÖZELLİKLER GÖSTERMEKTE , DOKU KÜLTÜRLERİNDE ÇOĞALTILAN FARE HÜCRELERİNDE SÜLFORAFAN, FAZ 2 ENZİMLERİNİN ÜRETİMİNİ ARTTIRMAKTA BU ENZİMLER, VÜCUDUN KANSEROJENLER DAHİL YABANCI MADDELERE KARŞI KORUMA SİSTEMİNİN BİR PARÇASINI OLUŞTURUR. ÖRNEĞİN GLUTATYON -S- TRANSFERAZ kanserojenleri sarmalayıp VÜCUTTAN ATILMASINI SAĞLAR. SÜLFORAFAN VÜCUT TARAFINDAN YABANCI MADDE GİBİ GÖRÜLÜR VE HÜCRELER ONU DEVRE DIŞI BIRAKMAK ÜZERE FAZ II ENZİMLERİ ÜRETMEK İÇİN BİYOKİMYASAL MEKANİZMASINI HAREKETE GEÇİRİR. BÖYLECE ENZİMLER SÜLFORAFANLA BİRLİKTE KARŞILAŞTIKLARI BİRÇOK YABANCI MADDEYİ DE DIŞARI ATARLAR.

BROKOLİ TOMURCUKLARI OLGUN BROKOLİYE NAZARAN 20 KAT DAHA FAZLA SÜLFORAFAN İÇERMEKTEDİR. DAHA ÖNCE YAPILAN DENEYLERDE DE BROKOLİNİN ANTİBİYOTİK ÖZELLİKLERE SAHİP OLDUĞU KANITLANMIŞTIR VE ÜLSER İLE HELİCOBACTER PYLORİ ADLI BAKTERİNİN NEDEN OLDUĞU ENFEKSİYON ARASINDAKİ BAĞ ORTAYA ÇIKARTILMIŞTIR. DENEY TÜPLERİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR , SAFLAŞTIRILMIŞ SÜLFORAFANIN 48 FARKLI BAKTERİ TÜRÜNÜ ÖLDÜRDÜĞÜNÜ HIZLA ORTAYA KOYDU, BU HEYECAN VERİCİ BİR BULGUYDU ÇÜNKÜ HELİCOBACTER PYLORİ ENFEKSİYONU AYNI ZAMANDA MİDE KANSERİ İÇİN BİR RİSK FAKTÖRÜYDÜ.

BROKOLİNİN VÜCUDUMUZA BUNCA YARARI MEVCUTKEN PEKİ NESIL TÜKETMELİYİZ, ÇİĞ OLARAK YENEBİLİR , FAKAT PEK ÇOK İNSAN PİŞİRİLMİŞ HALİNİ TERCİH EDİYOR, BU DA PİŞİRMEDEN DOLAYI BESİN KAYBI OLUP OLMAYACAĞINA DAİR O ESİKİ SORUYU GÜNDEME GETİRMEKTE , ARAŞTIRMACILAR BROKOLİYİ HAŞLAYARAK , BUHARDA VE MİKRODALGADA NASIL PİŞİRDİKLERİNİ VE SONRA BESİN DEĞERİ KAYBINI ÖLÇTÜKLERİNİ ANLATTILAR. BROKOLİ, LAHANA  İLE İLGİLİ TARTIŞMALARDA KARŞIMIZA ÇIKAN İNDOL 3 KARBİNOL VE SÜLFORAFAN İÇERDİĞİ İÇİN SAĞLIKLI BİR SEBZE OLARAK ÜNÜNDEN DOLAYI SEÇİLMİŞTİ, İŞİN İLGİNÇ YANI ARAŞTIRMACILARIN ÇALIŞMADA İZLEDİĞİ BİLEŞENLER İNDOL 3 KARBİNOL VE SÜLFORAFAN DEĞİLDİ , BUNUN YERİNE ANTİOKSİDAN ÖZELLİKLERİ NEDENİYLE YARARLI OLDUĞU TAHMİN EDİLEN ÇEŞİTLİ FLAVONOİDLERE BAKTILAR. MİKRODALGADA PİŞİRMEK ,FLAVONOİDLERDE YÜZDE 97 KAYBA, DİĞER ANTİOKSİDANLARDA DA BELİRGİN KAYIPLARA NEDEN OLURKEN BUHARDA PİŞİRMEK  EN AZ KAYIPLA SONUÇLANDI. ANCAK ARAŞTIRMACILAR  USTA AŞÇI DEĞİLLERDİ. ÖNCELİKLE MİKRODALGA İÇİN FAZLA SU KULLANDILAR, BİR BUÇUK SAP BROKOLİ İÇİN NORMAL SU MİKTARI BİR YA DA İKİ YEMEK KAŞIĞI İKEN ONLAR ÜÇTE BİR BARDAK SU KATTI, SONRA PİŞİRME SÜRESİ OLARAK BİR -İKİ DAKİKA YETERLİYKEN ONLAR SEBZEYİ ÖNERİLENDEN ÇOK DAHA UZUN SÜRE PİŞİRDİ. BU İKİ TEKNİK DE BESİN DEĞERİNİN DÜŞMESİNE NEDEN OLMUŞ OLABİLİR.

MİKRODALGA FIRINLAR  GIDANIN ÖZÜNDE NULUNAN SU MOLEKÜLLERİNİN ISITILMASI PRENSİBİ İLE ÇALIŞIR VE SU BROKOLİNİN HER TARAFIN YAYILDIĞI İÇİN BESİN ÖĞELERİNİN MİKRODALGADA PİŞERKEN BUHARDAKİNE ORANLA DAHA ÇOK ISIYA MARUZ KALMASI TEORİK OLARAK MÜMKÜNDÜR. BUHARDA PİŞERKEN ISI ÇİÇEKLERİN YÜZEYİNDEN İÇERİ DOĞRU YOL ALMAK ZORUNDADIR.

ÖTE YANDAN 2006’DA İNGİLTERE'DEKİ ESSEX ÜNİVERSİTESİNDE YÜRÜTÜLEN BİR ÇALIŞMADA MİKRODALGA KULLANAN ŞEFLERİ RAHATLATACAK BİR AÇIKLAMA GELDİ. ARAŞTIRMACILAR, FLAVONOİD SEVİYELERİNİ ÖLÇMEK  YERİNE GLUKORAFANİN GİBİ GLUKOSİNATLARIN SEVİYELERİNİ BELİRLEDİ. BUHARDA , MİKRODALGADA  YA DA TAVADA PİŞİRMEK HİÇ BİR BELİRGİN KAYBA NEDEN OLMAZKEN HAŞLAMANIN SONUCUNDA BESLEYİCİ ÖĞELER HAŞLAMA SUYUNA GEÇTİĞİ İÇİN SEBZENİN BESİN DEĞERİNDE KAYIPLAR OLDU. YANİ MİKRODALGADA DOĞRU BİR BİÇİMDE PİŞİRMEK SAĞLIKLIYDI.

TABİİ BURADA EN ÖNEMLİ UNSUR BROKOLİYİ BESLENME DÜZENİNİN BİR PARÇASI HALİNE GETİRMEK, İSTERSENİZ  ÇİĞ İSTERSENİZ  BUHARDA İSTERSENİZ MİKRODALGADA PİŞİRİN YETER Kİ BU FAYDALARI SAYMAKLA TÜKENMEYEN SEBZEYE HAYATINIZDA YER VERİN. ÜSTELİK YOĞURTLU YA DA SİRKELİ LİMONLU BİR SOS İLE HARİKA BİR LEZZETE KAVUŞACAK  , ÖNYARGILARIMIZI YIKALIM VE BU LEZİZ SEBZEYİ MUTLAKA TADALIM.   

 

0yorum