İYİ BİR SPORCU TABAĞI NASIL OLMALI?SAĞLIKLI BİR DİYET YALNIZCA KARIN DOYURMAK DEĞİL  , YETERLİ ENERJİ VE BESİN ÖĞELERİ SAĞLAYAN , ORTA DÜZEYDE VE İYİ KALİTEDE  KARBONHİDRAT , YAĞ VE TUZ İÇEREN DİYETTİR. SAĞLIKLI DİYETTE  BESİN ÖĞELERİ DENGELİ BİR ŞEKLİDE YER ALIR VE DİYET ÇEŞİTLİ YİYECEKLERDEN OLUŞUR. DİYETİN KELİME ANLAMI BESLENME DEMEKTİR. 

SPORCULARIN SPORCU OLMAYANLARA GÖRE DAHA FAZLA ENERJİ GEREKSİNİMİ VARDIR. ENERJİ GEREKESİNİMİ HESAPLANIRKEN ÇEŞİTLİ DENKLEMLERDEN FAYDALANILMAKTADIR. 

EĞER ENERJİ ALIMI İLE HARCANMASI  EŞİT İSE SPORCULAR GENELLİKLE VÜCUT AĞIRLIKLARINI KORUR.SPORCULARIN BESLENMESİNİN AKTİVİTE SÜRESİNCE KAN ŞEKER DÜZEYİNİ KORUYACAK VE EGZERSİZ SONRASI BOŞALMIŞ GLİKOJEN DEPOLARINI YENİLEYECEK ŞEKİLDE, YETERLİ KARBONHİDRAT İÇERMESİ ÖNERİLİR. YAĞ ÖZELLİKLE DÜŞÜK ŞİDDETTEKİ EGZERSİZLER SÜRESİNCE ÖNEMLİ BİR ENERJİ KAYNAĞIDIR. FAKAT DİYETİN SAĞLIK VE PERFORMANS AÇISINDAN YETERLİ MİKTARDA KARBONHİDRAT VE DÜŞÜK ORANDA YAĞ İÇERMESİ ÖNERİLİR.

EGZERSİZ SÜRESİNCE PROTEİN ÇOK AZ MİKTARDA ENERJİ SAĞLAMAK İÇİN KULLANILIR. PROTEİNİN EN ÖNEMLİ GÖREVİ, KAS DOKUSUNUN KORUNMASI VE ONARIMIDIR.

YETERLİ ENERJİ ALINARAK PROTEİNİN ENERJİ İÇİN KULLANIMI YERİNE , BU GÖREVLERİ YERİNE GETİRMESİNE ÇALIŞILMALIDIR. PEK ÇOK VİTAMİN VE MİNERAL SPORCU BESLENMESİNDE OLDUKÇA ÖNEMLİDİR. SPORCULARIN SU GEREKSİNİMİDE SPORCU OLMAYANLARDAN DAHA FAZLADIR. 

KİŞİYE ÖZGÜ VE DOĞRU PLANLANMIŞ BİR BESLENME PROGRAMI İLE EGZERSİZDEN MAKSİMUM VERİM VE PERFORMANS ALINMASI MÜMKÜNDÜR. 

0yorum